Nowy powiew kaszubskiej młodości

wtorek, 14 lutego 2017 r., 15:05
fot. nadesłane

Wzorem Klubu Młodzieży Kaszubskiej "Cassubia" z Banina młodzi z Luzina także postanowili założyć własny klub. W ten sposób powstała "Òska".

- To słowo ma kilka znaczeń. Dla nas jest to mała osa, która ma czarno-żółte pręgi, a czasami potrafi też użądlić. Poza tym jest to drzewo (osika) oraz mała oś. Można również słowo to wyjaśnić jako "łezka", tylko że inaczej nieco się pisze - wyjaśnia prezes nowego klubu Katarzyna Kankowska-Filipiak, która była uczestniczką I Kongresu Młodych Kaszubów w Kartuzach.

Można zatem powiedzieć, że założenie nowego klubu jest jednym z pierwszych owoców kongresu. Klub przyjął także dla siebie "Himn młodëch" uroczyście zainaugurowany na kongresie. Kolejnym plonem i pomysłem jest realizacja teledysku do tego utworu.

- Postanowiliśmy zrobić go wspólnie - wyjaśnia Robert Groth, lidem "Cassubii". - Na miejsce realizacji obraliśmy Muzeum Zagrodę Kaszubską w Kawlach Dolnych. To świetne miejsce, w którym przeszłość przenika się z teraźniejszością i przyszłością. Nam właśnie zależy, żeby teledysk był z kolei bardzo współczesny, wybiegający w przyszłość. Chcemy pokazywać kaszubszczyznę bardzo progresywną - dodaje Groth.
Część zdjęć wykonano także przy pomniku Świętopełka Wielkiego w Gdańsku, bowiem w hymnie jest także mowa o dziedzictwie kaszubskim, które otrzymaliśmy od książąt kaszubskich.

Działalność młodych Kaszub zasługuje na duże uznanie. Okazuje się, że pojawia się coraz więcej młodych osób, którzy chętnie włączają się w działania kaszubskie. Przeczy to odwiecznym przeświadczeniom podnoszonym przez niektóre oddziały ZKP, że młodzi nie chcą angażować się w prace oddziałów. Tak jak wszędzie, tak i w tym przypadku, najwięcej zależy od propozycji, jaką oni otrzymują. Trzeba po prostu otworzyć się na młodych Kaszubów, należy dać im pełne możliwości działania, wspierać i intensywnie pomagać, a nie - jak to czasami bywa - przeszkadzać, wówczas owoce ich pracy będę widoczne bardzo szybko. Młodzież świetnie się czuje w działaniach multimedialnych, telewizyjnych, wokalnych, teatralnych. Zwłaszcza w tych przestrzeniach należy upatrywać ich zaangażowania, a te właśnie są dużą słabością działań partów ZKP.

Jeszcze w lutym odbędą się połączone warsztaty literacko-historyczno-dziennikarskie dla młodych z "Cassubii" i "Òsczi" w Luzinie. Młodzi zapraszają także innych chętnych, którzy chcą wpisać się w ich nurt działania. Jednym z elementów tego nurtu jest przyjęcie i poważne potraktowanie "Hymnu Młodych".


Himn młodëch
(sł. E. Prëczkòwsczi, mùz. J. Stachùrsczi)

Baro kòchóm zemiã rodną
wse i miasta, rzéczi, lasë,
sztôłtnotã ji tak ùrodną
z piérwa jaż pò wieczné czasë.

Ref. To Kaszëbë z grifã w herbie,
co na złotim tle widnieje,
jaczi przekôzałë w erbie
nama ksążąt słôwné dzeje.

Naszã mòwã, naszã wiarã
Sã nôwëżi tuwò ceni.
Ò nie trzeba miec dërch starã
z pòkòlenia w pòkòlenié.

Ref. To Kaszëbë z grifã w herbie,
co na złotim tle widnieje,
jaczi przekôzałë w erbie
nama ksążąt słôwné dzeje.

Niech mdze tatczëzna na wiedno,
Grif na stanicë sã winie!
Pòczim më tu jesmë jedno
nigdë òna nie zadżinie.

Ref. To Kaszëbë z grifã w herbie,
co na złotim tle widnieje,
jaczi przekôzałë w erbie
nama ksążąt słôwné dzeje.

sztôłtnota - kształt, piękno
z piérwa - od początku, z dawien dawna
erba - dziedzictwo, także ten co dziedziczy
stara - dbałość, staranie

Nadesłane/jd

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.