Przodkowo. Plebiscyt na najwierniejszych czytelników rozstrzygnięty

wtorek, 14 lutego 2017 r., 18:22
fot. Longina Templin

Na poniedziałkowy wieczór Biblioteka Publiczna w Przodkowie zaprosiła swoich najbardziej aktywnych czytelników. Podczas spotkania ogłoszono wyniki plebiscytu i wręczono nagrody. Podjęto gości smakowitym tortem, a wójt Andrzej Wyrzykowski przygotował dla najwierniejszych czytelników niespodziankę.

W tym roku przodkowska biblioteka obchodzi swoje 70-lecie. Uroczyste rozstrzygnięcie plebiscytu inauguruje jubileusz, który nie będzie obchodzony z pompą, ale za to niestereotypowo. Przez cały rok zaplanowane działania będą wiązały się z rocznicą istnienia placówki. Zaplanowany jest już Dzień Bibliotekarza, na który zaproszeni będą darczyńcy, ofiarowujący książki.

- 70. rocznicę powstania biblioteki zaczynamy od uhonorowania naszych najwierniejszych czytelników, a ponadto warto odnotować fakt, że przeczytali oni najwięcej książek w 2016 roku - powiedziała Danuta Rzepka, dyrektorka biblioteki. - Najczęściej zaglądają do nas dorośli, nieco gorzej jest z dziećmi i młodzieżą. Dlatego też nasze działania będą jeszcze bardziej, niż do tej pory, skupione na tym, aby czytelnictwo wzrosło. Mniejsze zainteresowanie młodych czytelników może wynikać z tego, że korzystają oni z bibliotek szkolnych, które są dobrze zaopatrzone.

Najwierniejsi czytelnicy w nagrodę otrzymali książki, gry, notesy, zabawki i pendrive’y. Do tych nagród wójt Andrzej Wyrzykowski dorzucił jeszcze niespodziankę, którą będzie wyjazd do kina dla uczestników poniedziałkowej uroczystości.

Do najwierniejszy czytelników należą: Barbara Krause, Roman Myrdko, Beata Battker, Hanna Romanek, Krystyna Podbielska, Krystyna Blok, Maria Kuśnierz, Marek Gongolewicz, Krystyna Komorowska, Alicja Milisiewicz - Szulc (z jej karty bibliotecznej bardzo często korzysta mama, 91-letnia Helena Milisiewicz), Bogumiła Cirocka, Ludwika Brylowska, Hanna Stencel i Elżbieta Meyer.

Wśród młodzież wyróżniają się - Zuzanna Szymańska, Marta Toporek, Oliwia Kierznikowicz i Klaudia Hollmann. Najmłodsi czytelnicy, których wspomagają w czytaniu rodzice to - Alicja Choszcz, Magdalena Mielewczyk, Magdalena Drawc i Oliwia Toporek.

Barbara Krause z Czeczewa przeczytała w minionym roku 140 książek wypożyczonych w bibliotece, zajmując dzięki temu pierwsze miejsce w plebiscycie. - Bardzo lubię czytać książki, a że już nie pracuję, mam sporo wolnego czasu. Gdy lektura bardzo mnie zainteresuje, potrafię czytać całą noc. W kręgu moich zainteresowań czytelniczych nie ma jedynie książek historycznych. Staram się też o to, aby moje wnuczki - 15-letnia Małgorzata i 11-letnia Marcelina czytały książki.

Przed ogłoszeniem wyników plebiscytu i wręczeniem nagród zaproszony gość - Bogumiła Cirocka, zastępczyni redaktora naczelnego Pomeranii, przekazała uczestnikom uroczystości najważniejsze informacje dotyczące miesięcznika. Była to "wiedza w pigułce", zawierająca najistotniejsze dane z ponad półwiecza istnienia pisma.

Zaakcentowała fakt istniejących od wielu lat kontaktów i współpracy z przodkowską biblioteką. Z przodkowskiej gminy - Jadwiga Hewelt, Maria Krause, Bernadeta i Czesław Bieliccy oraz Jerzy Stachurski są laureatami nagrody Pomeranii - Skra Ormuzdowa. Zachęcała też do zgłaszania kolejnych osób, które zaangażowane są w działalność społeczną regionu.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.