Szef sejmowej komisji ds. rolnictwa spotkał się z kaszubskimi rolnikami

czwartek, 16 lutego 2017 r., 08:50
fot. nadesłane/GOKSiR Nowa Karczma

Nietypowo albowiem w niedzielne przedpołudnie, 12 lutego w Grabowskiej Hucie odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej PIR Powiatu Kościerskiego. Powodem była wizyta Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, posła Jarosława Sachajko.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością również senator Waldemar Bonkowski i poseł Małgorzata Zwiercan. Ponadto w posiedzeniu Powiatowej Rady Pomorskiej Izby Rolniczej Powiatu Kościerskiego wzięli udział: wiceprezes PIR- Wiesław Burzyński, zastępca dyrektora ARiMR - Mirosław Wicki oraz Przewodniczący Rad Powiatowych Pomorskiej Izby Rolniczej, jak również rolnicy z powiatu kościerskiego i kartuskiego. Spotkanie zorganizowano przy współpracy Banku Spółdzielczego w Starogardzie Gd., który reprezentował Antoni Borzyszkowski oraz gminy Nowa Karczma reprezentowaną przez wójta Andrzeja Pollaka.

Zebrani zgłaszali wiele problemów ich nurtujących, do których odnosił się przewodniczący komisji. Omówiono między innymi tematy: zmiany zasad korzystania z dopłat do materiału siewnego, niskich stawek i długiego czasu oczekiwania na środki, kłopotów z eksportem ziemniaków powodowane restrykcyjnymi przepisami i nadgorliwością inspekcji, przeciągającej się nowelizacji prawa łowieckiego, braku odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzęta chronione, czy działania Agencji Nasiennej.

Wyrażono również negatywną opinie w sprawie zróżnicowania składki za ubezpieczenie upraw, wyższej dla gospodarujących na słabych glebach, wskazujące jednocześnie na barierę w ubieganiu się o wsparcie w ramach restrukturyzacji małych gospodarstw oraz podejmowania działalności pozarolniczej dla tychże gospodarstw. Zgłoszono brak możliwości nabywania gruntów przez młodych rolników mających wykształcenie rolnicze oraz problemy z przekazywaniem gospodarstw które powoduje podniesiony wiek emerytalny i kończący się okres wcześniejszego przejścia na emeryturę, skutkuje to brakiem następców przejmujących rodzinne gospodarstwa.

Młodzi rolnicy zgłaszali kłopoty z uzyskiwaniem zgody na budowę obiektów inwentarskich z powodu protestów mieszkańców wsi nie będącymi rolnikami. Intensywną dyskusję spowodował temat funkcjonowania Izb Rolniczych oraz zapowiadana nowelizacja ustawy o Izbach Rolniczych.

Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi odnotował przedstawione problemy odnosząc się do nich oraz informując o pracach komisji, jak i planowanych kierunkach działania w poszczególnych sprawach. Na zakończenie posiedzenia poprosił o przesłanie wniosków których nie zgłoszono podczas spotkania na adres komisji oraz własny.

Na zakończenie zasugerowano potrzebę kolejnego spotkania, które zostało przez posłów i obecnych na sali przyjęte z aprobatą.

nadesłane/GOKSiR Nowa Karczma

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.