Jak przygotować się do budowy domu?

czwartek, 16 lutego 2017 r., 11:55
fot. nadesłane

Decyzja o budowie własnego domu to duże wyzwanie nie tylko finansowe, ale i logistyczne. Dobre zaplanowanie wszystkich etapów gwarantuje sprawny przebieg inwestycji.

Nim rozpoczniemy budowę

Budowa domu zaczyna się znacznie wcześniej niż wejście ekipy na plac budowy. Inwestor, czyli właściciel musi być właścicielem działki i dopełnić wielu formalności.

Pierwszą sprawą jest działka i jej zakup. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jej status (rolna czy budowlana) oraz jej przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego i uzbrojenie. Działka rolna nieuzbrojona będzie najtańsza, ale przekształcenie jej w budowlaną z wszystkim przyłączami wiąże się nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale także koniecznością załatwienia dodatkowych formalności w urzędzie.

Kolejny etap to uzyskanie informacji o działce w kontekście planów zagospodarowania przestrzennego w urzędzie gminy lub miasta. Mogą być one bardzo ogólne, ale mogą także narzucać ilość kondygnacji, kształt dachu itp. Jeżeli działka nie jest uwzględniona w planie, konieczne jest wystąpienie o warunki zabudowy, są niezbędne do wykonania projektu.

Czy pozwolenie na budowę jest konieczne

Obecnie obowiązujące przepisy prawa budowlanego nie wymagają administracyjnego pozwolenia na budowę, wystarczy jedynie zgłoszenie budowy. W obu przypadkach konieczne jest przedstawienie projektu budynku, który określa stopień oddziaływania budynku, jeżeli nie przekracza on granic działki wystarczy zgłoszenie budowy (musi być zaakceptowane), jeżeli wychodzi poza granice, potrzebne jest zezwolenie na budowę. W tym przypadku protest może zgłosić np. sąsiad.

Zgłoszenie budowy nie wymaga pisemnej zgody urzędu gminy, jeżeli w ciągu 30 dni nie otrzymamy odpowiedzi, to oznacza to milczącą zgodę i możemy rozpocząć inwestycję.

W przypadku wystąpienia o pozwolenie na budowę czas oczekiwania jest dłuższy i wynosi 65 dni. Po jego uzyskaniu, na tydzień przed rozpoczęciem prac musimy zgłosić to do urzędu.

Załatwienie wszystkich tych formalności oraz wybór wykonawcy dopiero tak naprawdę rozpoczynają właściwy czas budowy własnego domku.

Zobacz także innowacyjne projekty domów jednorodzinnych pracownia-projekty.dom.pl.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.