Zaopatrzenie bani w wodę

piątek, 17 lutego 2017 r., 12:08
fot. nadesłane

Zbiorniki na wodę pitną wykorzystywane są nie tylko do zapewnienia domostwom dostępu do wody pitnej, ale też w konstrukcjach instalacji wodnych, na przykład w baniach lub kabinach prysznicowych. Jest to bardzo wygodne oraz bezpieczne rozwiązanie.

Bardzo często samodzielni domowi majsterkowicze preferują tzw. "górny wariant". Instalację wodną z wiszącym zbiornikiem łatwiej wykonać własnoręcznie, a i wydatki są mniejsze niż w przypadku podziemnego. Woda rozprowadzana jest samoistnie bez pomocy dodatkowych urządzeń, stymulujących jej przepływ. Jedynym minusem wiszącego pojemnika jest stosunkowo słaby napór wody zależny od wysokości montażu rezerwuaru. Aby ciśnienie wynosiło 0,1 atmosfery, zbiornik na wodę pitną. należy powiesić na wysokości 1 m, aby uzyskać ciśnienie 0,5 atmosfer - na wysokości 5 m.

Nie zapominajmy, że ciśnienie wody niezbędne do prawidłowej pracy pralki do prania powinno wynosić 1 at. Instalacja wodna ze zbiornikiem dolnym zaliczana jest do systemów pneumatycznych. Pompa tworzy napór na wodę w zbiorniku podziemnym, w wyniku czego znajdująca się wewnątrz "poduszka" powietrzna spręża się. Kiedy woda w rezerwuarze osiągnie określony poziom, sprężone powietrze wypycha ją ku górze do punktów poboru wody. Aby utrzymać ciśnienie wody na stałym poziomie, wykorzystywana jest dodatkowo zatapialna pompa drenażowa z sygnalizatorem pływakowym.

Materiał, z którego wykonany jest zbiornik, wybiera się w zależności od planowanego miejsca instalacji: w wersji podwieszanej można wykorzystać gotowy plastikowy zbiornik lub pojemnik metalowy własnej roboty. Konstrukcja, na której będzie umieszczony zbiornik, powinna być należycie wzmocniona, wszak będzie na niej wisieć od 100 do 1000 kg dodatkowego ciężaru. Jeśli zbiornik znajduje się na zewnątrz, należy go dokładanie przymocować, żeby wiatr nie przewrócił pustego rezerwuaru. Jeśli jesteś właścicielem stacjonarnej instalacji wodnej z podziemnym zbiornikiem, zaopatrującej w wodę banię, to zbiornik na wodę pitną dobrze jest umieścić w betonowej "skorupie".

A jeśli zdecydujecie się opuścić na kilka dni zimą swój dobytek, to wody z rezerwuaru można nie wylewać. Woda nie zakwitnie, ponieważ system jej przechowywania będzie przypominał termos i nie zamarznie, gdyż zbiornik położony jest poniżej głębokości przemarzania gruntu. Ale za to czyszczenie zbiornika podziemnego może stwarzać problemy, jeśli zbiorniki na wodę pitną nie zostaną wyposażone we właz oraz rurę wejściową na poziomie dna pojemnika.


* bania - Rosyjska i (lub) ukraińska łaźnia.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.