Żukowo. Pierwszy w powiecie kartuskim bon opiekuńczy

piątek, 17 lutego 2017 r., 15:33
fot. Longina Templin

Żukowski samorząd wprowadził nową formę pomocy dla rodzin, których dzieci korzystają ze żłobków lub klubów dziecięcych. Finansowe wsparcie będą mogły otrzymać osoby pracujące, zamieszkujące na terenie gminy Żukowo i płacące tu podatki. Bon opiekuńczy dotyczy dzieci do lat trzech.

Nowe świadczenie na rzecz rodziny otrzymać można również w przypadku, gdy jeden z rodziców nie pracuje ze względu na ciężką chorobę lub niepełnosprawność, kontynuuje naukę w systemie dziennym, odbywa staż czy też uczestniczy w szkoleniach zawodowych. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest wsparcie młodych ludzi i zintegrowanie ich z gminą.

Pomoc finansowa wynosi 200 zł miesięcznie, gdy dziecko jest w żłobku i 100 złotych dla uczęszczających do klubów dziecięcych.

- Każdy samorząd chciałby wspierać mieszkańców swojej gminy, a formuła bonu opiekuńczego ma być właśnie dla nich - powiedział burmistrz Wojciech Kankowski. - Nie ma konieczności zameldowania. Mieszkaniec gminy to ten, który jest w rejestrze podatników gminy Żukowo. To co teraz wprowadziliśmy ma po pierwsze pomóc tym osobom, które muszą pracować, a nie mają babci czy dziadka, z którymi mogliby zostawić małe dziecko, więc są skazani tylko na siebie.

Aby uzyskać bon należy złożyć stosowne dokumenty: umowę podpisaną ze żłobkiem lub klubem, oświadczenie, że jest mieszkańcem gminy Żukowo i zaświadczenie potwierdzajże zatrudnienie i wykonywanie czynnej pracy zawodowej. Pod uwagę nie są brane zarobki.

- Zainteresowanie jest bardzo duże, o czym świadczy fakt, że do połowy lutego br. wpłynęło 59 wniosków i są one sukcesywnie rozpatrywane - stwierdziła Ewa Pieczora, kierowniczka referatu społecznego w żukowskim urzędzie. - Przyznane środki finansowe będziemy wypłacać co trzy miesiące. Wnioski (formularze) można pobrać na stronie internetowej UG (BIP, w zakładce pliki i formularze, sprawy społeczne i oświata) lub w naszym referacie. Udzielamy też ewentualnych wyjaśnień. Dokumenty zaś składać należy w biurze obsługi klienta.

W żukowskiej gminie działa pięć żłobków i cztery kluby dziecięce.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.