7 rzeczy wartych uwagi przy szukaniu nazwy dla firmy

czwartek, 23 lutego 2017 r., 09:28
fot. nadesłane

Szukanie nazwy dla Twojego biznesu na pewno jest dla Ciebie bardzo ważną sprawą. Z tego artykułu dowiesz się o 7 rzeczach, na które warto zwrócić uwagę, jeżeli szukasz nazwy dla firmy.

1. Nazwa dla firmy powinna być prosta i krótka.

Jeżeli szukasz nazwy dla firmy zwróć uwagę na to, żeby była prosta i możliwie jak najkrótsza. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że prostą i krótką nazwę da się łatwiej i szybciej zapamiętać. Dzięki temu będziesz miał większe prawdopodobieństwo, że Twój klient czy kontrahent zapamięta nazwę Twojej firmy słysząc ją już za pierwszym razem. Po drugie, nazwa powinna być prosta po to, żebyś nie słyszał później za każdym razem prośby o jej powtórzenie lub przeliterowanie.

2. Nazwa dla firmy powinna kojarzyć się z branżą, w której działasz.
Jeżeli szukasz nazwy dla firmy zwróć uwagę na to, czy słysząc tę nazwę osoba postronna będzie mogła domyślić się z jaką branżą związana jest nazwa Twojej firmy.

3. Nazwa dla firmy powinna kojarzyć się pozytywnie
Idealnie będzie, jeżeli szukając nazwy dla firmy natrafisz na taką, która kojarzy się z wysoką jakością, solidnością, profesjonalizmem, prestiżem. Słysząc taką nazwę klient od razu, automatycznie może mieć pozytywne podejście do danej firmy, może też obdarzyć taką firmę zaufaniem, bazując jedynie na nazwie tej firmy. Dlatego przy wybieraniu nazwy warto też skupić się na tym elemencie.

4. Nazwa dla firmy powinna mieć neutralne znaczenie w tłumaczeniu na języki obce
Bardzo poważnym błędem może być niesprawdzenie tego co dana nazwa może znaczyć w tłumaczeniu na języki obce. Przykładem może być tutaj wpadka firmy Chevrolet. Firma ta wprowadziła samochód o nazwie Chevrolet Nova. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie mały, drobny szczegół, że w języku hiszpańskim "no va" oznacza "nie jedzie". Akurat w przypadku samochodu może stanowić to duży problem.

5. Sprawdź czy nazwa dla firmy będzie mogła być stroną www
W dzisiejszych czasach prowadzenie swojej działalności gospodarczej bez istnienia w internecie to zadanie niemal niemożliwe do wykonania. Szukając nazwy dla firmy zwróć uwagę na to, czy będziesz mógł pod tą samą nazwą prowadzić swoją stronę internetową w sieci.

6. Dobra nazwa dla firmy nie będzie Cię ograniczać
W jaki sposób wybór nazwy dla Twojej firmy może Cię ograniczyć? Jeżeli postawisz na nazwę, która wskazuje na zbyt wąską dziedzinę działalności napotkasz na poważną przeszkodę w momencie, w którym zechcesz poszerzyć zakres towarów czy usług oferowanych przez Twoją firmę. Przykładowo, gdy nazwiesz swoją restaurację: "Rybka na talerzu" będzie ona jednoznacznie kojarzyć się z potrawami przyrządzanymi z ryb. Gdy zechcesz poszerzyć swoją ofertę o np. burgery wołowe to nazwa Twojej restauracji zacznie Cię ograniczać. Dlatego właśnie zawsze warto jest nadać swojemu biznesowi nieco szerszą nazwę, bo nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszłość.

7. Nazwa dla firmy powinna być bezpieczna prawnie
Twoja nazwa dla firmy nie powinna naruszać praw innych osób. Jeżeli wpadniesz na pomysł na genialną nazwę najpierw sprawdź ,czy ta nazwa nie jest już zajęta przez innego przedsiębiorcę. Nie sprawdzając tej kwestii możesz narazić się na odpowiedzialność odszkodowawczą lub na inne nieprzyjemne konsekwencje. Warto też przy okazji zadbać o swoje własne bezpieczeństwo i zarejestrować nazwę swojej firmy jako znak towarowy.

Więcej o zastrzeżeniu znaku towarowego przeczytasz w bazie wiedzy na stronie www.zastrzezone.pl

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.