Przodkowo. Sprawdź, jak będzie wyglądać sieć szkół po reformie oświaty

piątek, 24 lutego 2017 r., 12:54
fot. MD-Z

Od września 2017 roku na terenie gminy Przodkowo funkcjonować będzie pięć ośmioklasowych szkół podstawowych - tak kształtuje się nowy plan sieci szkół na tym terenie. Radni przyjęli go jednogłośnie podczas piątkowej sesji.

Na terenie gminy Przodkowo obecnie funkcjonują trzy zespoły szkół, w skład których wchodzą szkoły podstawowe i gimnazja - w Przodkowie, Pomieczynie i Czeczewie oraz dwie sześcioklasowe szkoły podstawowe w Szarłacie i Wilanowie.

Reforma oświaty, której głównym założeniem jest likwidacja gimnazjów i przywrócenie ośmioletnich szkół podstawowych, nakłada na samorządy obowiązek przygotowania nowej sieci szkół. W piątek uchwałę w tej sprawie przyjęli członkowie Rady Gminy w Przodkowie.

Wszystkie szkoły gminy Przodkowo od 1 września 2017 r. będą ośmioletnimi szkołami podstawowymi. Gimnazja przy zespołach w Przodkowie, Pomieczynie i Czeczewie przez dwa kolejne lata będą wygaszane i zostaną włączone w struktury ośmioletnich szkół podstawowych.

Zespół Szkół w Przodkowie działa w dwóch budynkach. W budynku, który tworzy dziś gimnazjum uczyć się będą uczniowie klas siódmych i ósmych. Po dwa oddziały przybędą w szkołach w Szarłacie i Wilanowie, choć samorząd zastanawiał się również nad tym, czy nie przekształcić tych szkół w placówki dla klas 0-III.

- Przeprowadziliśmy bardzo szczegółową analizę. Sprawdziliśmy, co byłoby gdybyśmy mniejsze szkoły w Szarłacie i Wilanowie przekształcili w placówki edukacji wczesnoszkolnej dla klas 0-III, a od czwartej klasy uczniów tych szkół dowozilibyśmy do Pomieczyna. Wzięliśmy pod uwagę to, jakie dowozy się skończą, jakie trzeba byłoby zorganizować, a także subwencję na język kaszubski. Przeanalizowaliśmy też sytuację, kiedy w oddziałach przybyłoby uczniów i ich liczba przekroczyłaby 25,a obecnie jest zasada, że klasa nie może liczyć więcej, więc trzeba byłoby tworzyć dodatkowe klasy. Taki jeden oddział dodatkowy to 150 tys. zł. Ta symulacja pozwoliła nam określić, że koszty ekonomiczne prowadzenia pięciu ośmioklasowych szkół są niewiele większe, a zwrócić też należy uwagę na odczucia społeczne, role szkół w środowisku i demografię na kolejne lata - mówił wójt Andrzej Wyrzykowski.

Plan przyjęto na dwa lata - do 2019 roku. W kolejnych latach okaże się czy uczniów w szkołach przybędzie, zgodnie z prognozami, czy jednak coś zmieniać w funkcjonowaniu mniejszych szkół.

Uchwałę przyjęto jednogłośnie. Teraz trafi do zaopiniowania przez kuratorium oświaty.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.