Żukowo. Uczniowie z ZSZiO praktykowali w Irlandii Północnej

sobota, 25 lutego 2017 r., 17:12
fot. Longina Templin

Cztery tygodnie pełne wrażeń ma za sobą 18 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie. Szkoła od lat organizuje dla nich praktyki za granicą. Do tej pory odbywały się one w Anglii. W tym roku po raz pierwszy poszerzali wiedzę i zdobywali doświadczenie w Irlandii Północnej. Młodzież oceniła swój wyjazd na szóstkę.

W tegorocznej edycji realizowano nowy projekt pn. "Kształcenie Umiejętności Sprzedażowych Poprzez Praktyki Zawodowe", który jest finansowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus +. Celem przedsięwzięcia było m. in. obserwowanie przez uczniów technik sprzedażowych stosowanych w przedsiębiorstwach w Londonderry, gdzie odbywali praktyki.

- Firma, która pośredniczy między nami i zakładami pracy, wywiązała się z zdania bardzo dobrze - stwierdziła Gabriela Kowalska, dyrektorka żukowskiego ZSZiO. - Nasi uczniowie kształcą się w zawodach: technik ekonomista, technik organizacji reklamy, technik eksploatacji portów i terminali oraz technik logistyk. Młodzież nie tylko rozwijała umiejętności językowe, ale przede wszystkim kompetencje zawodowe. Mieli też zwrócić uwagę na to, jak działa firma, w której praktykowali i dostrzec różnice pomiędzy funkcjonowaniem naszych zakładów i tymi, gdzie byli. Nasi uczniowie zbierali dużo pochwał i na pewno nie musimy się w żadem sposób ich wstydzić.

- Uczniowie dużo się nauczyli, przez cały czas mówili po angielski zarówno w miejscach pracy jak i w rodzinach, gdzie przebywali - powiedziała Magdalena Rotter, koordynatorka przedsięwzięcia. - Akcent irlandzki jest bardzo specyficzny i trudny, ale nasi praktykanci szybko sobie z tym poradzili.

Program kulturalny obejmował wycieczki, kręgle, zwiedzanie ciekawych zakątków i… naukę tańca irlandzkiego. Uczniowie byli w Belfaście, stolicy Irlandii Północnej, gdzie do dzisiaj widać ślady konfliktu pomiędzy katolikami i protestantami.

- Znajduje się tam ośmiometrowej wysokości Mur Pokoju, oddzielający dzielnicę protestancką od katolickiej - dodała Magdalena Rotter. - Nie ma już dzisiaj walk na ulicach, ale ludzie nie są zintegrowani i tworzą dwie oddzielne enklawy.

Zwiedzano też Londonderry i Groblę Olbrzyma (Giant’s Causeway), z której przy dobrej pogodzie można było zobaczyć Szkocję. Duże wrażenie na zwiedzających zrobił most linowy Carrick - a - Rede między klifami na północnym wybrzeżu Irlandii.

- Moje miejsce pracy bardzo mnie zaskoczyło, bo nie spodziewałam się, że będę miała tyle zadań i tak wiele się nauczę - stwierdziła Klaudia Kuczyńska, uczennica II klasy technikum eksploatacji portów i terminali. - Mogłam zweryfikować swoja wiedzę zdobytą w szkole i uznałam, że dzięki praktyce wszystko stało się dla mnie bardziej zrozumiałe. Teraz jestem już pewna, że chciałabym pracować jako stewardesa lub w porcie lotniczym, bo to bardzo ciekawa praca.

Adam Żołnowski jest uczniem III klasy technikum uważa, że nauczył się wielu nowych przydatnych rzeczy, na przykład obsługi programów księgowych, które w Polsce wyglądają zupełnie inaczej. Tam wszystko jest bardziej urozmaicone i prostsze. Za cenne uznał to, że mógł to porównać. Jego mentor pokazał mu jak prowadzić interesy, jak rozmawiać z klientami. Te rady wykorzystywał w praktyce.

Łukasz Kobiella, uczeń techniku organizacji reklamy brał udział w przygotowaniach do Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego. - Zostaliśmy wciągnięciu w organizację tego wydarzenia - powiedział. - Moja rola polegała m. in. odwiedzaniu barów, gdzie z menadżerami rozmawialiśmy o treści festiwalu, aby dzięki temu uzyskać zgodę na występ konkretnych zespół biorących udział w imprezie. Przeprowadzaliśmy też ankiety wśród widzów.

Pieczę nad praktykami miały: dyr. Gabriela Kowalska, jej zastępczyni Magdalena Rotter, koordynatorka projektu i Katarzyna Dagiel.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.