Dlaczego warto konsolidować kredyty

wtorek, 28 lutego 2017 r., 14:21
fot. nadesłane

Konsolidacja długu (z ang. debt consolidation) jest powszechnie znaną metodą łączenia kilku zobowiązań finansowych w jedno w celu zmniejszenia kosztów obsługi kredytów. Rozwiązanie to skierowane jest przede wszystkich do osób, które nie radzą sobie ze spłatą kredytów i obawiają się utraty płynności finansowej. Niemniej należy liczyć się z tym, że konsolidacja nie rozwiąże problemu długu, lecz wspomoże kredytobiorców i znacznie ułatwi im jego spłacanie.

Konsolidacja a refinansowanie

Refinansowanie polega na uzyskaniu z środków finansowych ze źródeł zewnętrznych, które poniekąd zastąpią środki własne, które zostały wydane na konkretny cel. Skutkiem takiej operacji jest ponowne wykorzystanie tychże środków finansowych. Wykorzystywane jest często przy pożyczkach gotówkowych oraz popularnych w internecie chwilówkach. Klienci nie mogący wywiązać się w terminie ze zwrotem pożyczonych pieniędzy otrzymują środki na spłatę pożyczki od partnera danej firmy dzięki czemu uzyskują możliwość dłuższego okresu spłaty zobowiązania finansowego. Konsolidacja zaś to połączenie lub inaczej fuzja kilku kredytów, zarówno gotówkowych, ratalnych, mieszkaniowych czy debetów na karcie kredytowej bądź rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym w jeden kredyt konsolidacyjny.

Jakie są zalety konsolidacji zadłużenia?

Zanim przedstawione zostaną zalety kredytu konsolidacyjnego należy mieć na uwadze to, ze kredyt konsolidacyjny to nic innego jak nowe zobowiązanie finansowe. Osoby, które nieterminowo regulują swoją należności i nie dbają o uporządkowanie swoich wydatków oraz domowy budżet mogą tak samo postępować przy podpisaniu umowy konsolidacyjnej. Oczywiście połączenie kilku zobowiązań finansowych w jedno z pewnością pozwoli odetchnąć od spłaty wielu rat miesięcznie, ale jeśli nastawienie kredytobiorców się nie zmieni i w dalszym ciągu będą wydawać więcej niż im na to pozwoli domowy budżet, kredyt konsolidacyjny będzie tylko kolejnym zadłużeniem, które należy spłacić.

O zaletach kredytu konsolidacyjnego traktuje wiele źródeł internetowych. Jednym z najbardziej rzetelnych jest strona gg2010.pl, która objaśnia mechanizm działania oraz dostarcza cennych informacji na temat kredytu konsolidacyjnego. Dlatego tylko pokrótce przedstawione zostaną plusy konsolidacji zadłużenia.

1. Spłata jednej raty zamiast wielu - to podstawowa zaleta omawianego kredytu i chroni ona oso by zadłużone przed utratą płynności finansowej. Jest ona konsekwencją braku terminowego regulowania rat kredytów, o który łatwo gdy posiadamy wiele zobowiązań finansowych.

2. Niższa rata - rata kredytu konsolidacyjnego jest niższa od sumy rat, które kredytobiorca płaci z tytułu posiadanych zobowiązań finansowych.

3. Wydłużony okres kredytowania - podpisując umowę konsolidacji zadłużenia zyskujemy dłuższy czas na spłatę kredytów, co przekłada się na niższą comiesięczną ratę.

Wymienione powyżej zalety sprawiają, że tak wiele osób decyduje się na podpisanie nowego zobowiązania finansowego jakim jest kredyt konsolidacyjny.

Jaki bank wybrać?

Choć oferty konsolidacji zadłużenia nie są dostępne we wszystkich bankach, to i tak ich rozmaitość może utrudnić wybór najlepszego kredytu. W takiej sytuacji najbardziej pomocne okazują się rankingi kredytów konsolidacyjnych. Portal gg2010.pl prezentuje taki właśnie ranking kredytów konsolidacyjnych, opierając się na wysokości, okresie kredytowania oraz rzeczywistej stopie procentowej zobowiązania finansowego. Jedną z najlepszych ofert proponuje T-Mobile Usługi Bankowe, którego klienci mogą ubiegać się o kredyt w wysokości maksymalnej 200 000 zł przy RRSO równym 9,81 %. Ponadto warto zwrócić uwagę na Alior Bank, który proponuje kredyt konsolidacyjny w wysokości do 200 000 zł z RRSO równym 10,26 % oraz Credit Agricole oferujący 150 000 zł przy RRSO 9,5%. Nieco wyższe oprocentowanie występuje w przypadku kredytów konsolidacyjnych banków PKO BP oraz Getin Banku i wynosi odpowiednio 16,44 oraz 16,7%. Te przykłady dotyczą jedynie kredytów konsolidacyjnych bez zabezpieczenia. Jeśli natomiast chcemy skonsolidować kredyt hipoteczny, wtedy nieruchomość stanowiąca hipotekę będzie zabezpieczeniem kredytu. Taki rodzaj zobowiązania finansowego wyróżnia się niższym oprocentowaniem oraz dłuższym okresem kredytowania.

Przy wyborze kredytu taki parametr jak roczna rzeczywista stopa procentowa jest decydujący, gdyż jako jedyny określa całkowity koszt zobowiązania finansowego. Choć banki reklamują się również niskim oprocentowaniem nominalnym, to właśnie RRSO stanowi odzwierciedlenie rzeczywistych kosztów kredytu. Dlatego przed wyborem banku warto dokonać chłodnej analizy i kalkulacji nie opierając się jedynie na atrakcyjnej nominalnej stawce procentowej.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.