Obowiązkowa rejestracja kart SIM - co to oznacza?

wtorek, 28 lutego 2017 r., 14:34
fot. nadesłane

Rejestracja numeru na kartę stała się obowiązkowa, co jest wynikiem ustawy antyterrorystycznej. Karta SIM nie może być już anonimowa, tylko przypisana do konkretnego klienta. Co to oznacza dla klientów i operatorów?

Rejestracja karty

Do tej pory kartę SIM można było zakupić w każdym kiosku. W tej chwili dokonując zakupu trzeba podać swoje imię, nazwisko, pesel oraz złożyć podpis. Sprzedawca jest zobowiązany przekazać te dane do operatora, który na wniosek policji będzie zmuszony je udostępnić. Karty zakupione przed końcem stycznia 2017, które nie zostały zarejestrowane zostały zdezaktywowane, nawet jeśli posiadały jeszcze wolne środki do wykorzystania. Aby zarejestrować kartę trzeba udać się do najbliższego operatora z dowodem lub paszportem. Przy rejestracji służbowego telefonu trzeba dodatkowo podać NIP, REGON lub KRS. Na jedną osobę można zarejestrować maksymalnie 20 numerów, natomiast na firmę 100. Zgodnie z prawem można też zarejestrować kartę za kogoś innego, jednak do salonu trzeba zgłosić się z pełnomocnictwem notarialnym. Każdy, kto skończył 13 lat, może samodzielnie zarejestrować numer na kartę, jednak również musi mieć ze sobą paszport lub dowód. Karty należące do dzieci poniżej 13 roku życia muszą zostać zarejestrowane przez rodziców, opiekunów prawnych lub starsze rodzeństwo.

Korzyści i niedogodności wynikające z obowiązkowej rejestracji

Karty SIM nie są już anonimowe, co zapewnia bezpieczeństwo nie tylko klientom, ale wszystkim obywatelom. Jest to pewna forma kontroli państwa nad obywatelami, jednak w sytuacji, gdy zostaniemy w jakiś sposób oszukani za pośrednictwem telefonu, będzie można ustalić sprawcę. Dla obywateli rejestracja karty prepaid stanowi tylko jednorazową niedogodność. Nowe prawo jest większym utrudnieniem dla osób odwiedzających nasz kraj. Zakup lokalnej karty SIM, to sposób na tańsze porozumiewanie się, gdyż stawki roaming zazwyczaj są dosyć wysokie, a sama rejestracja stanowi dodatkową biurokrację, którą muszą spełnić. Jeśli chodzi o samych operatorów, to nie mogą oni rozdawać kart SIM przypadkowym osobom w formie ulotki, przez co zmuszeni są do tworzenia na tyle korzystnych ofert, aby klienci sami do nich przyszli.

Promocje operatorów

Operatorzy sieci komórkowych zabiegali o to, aby wcześniej zakupione karty były zarejestrowane właśnie u nich, oferując coraz to lepsze promocje za doładowania oraz za samą rejestrację. Rejestracja karty umożliwia zmianę operatora bez zmiany numeru telefonu. Obawa sieci komórkowych przed utratą klienta skłania do oferowania nowych bonusów i dodatkowych korzyści za rejestrację numeru. Każdy operator oferuje specjalne promocje za przeniesienie numeru, które często okazują się korzystniejsze, niż zakup nowej kary SIM. Warto rozeznać się w aktualnych ofertach, gdyż może okazać się, że korzystniej będzie zarejestrować numer w jednej sieci, a następnie przenieść do innej.

Prepaid, czy abonament?

Telefony na kartę i abonament mają swoich zwolenników i przeciwników. Łatwy dostęp do kart prepaid bez konieczności rejestracji, był jednym z powodów, dla których klienci decydowali się właśnie na tę formę. W tej chwili procedura związana z podpisaniem umowy jest niewiele dłuższa od samej rejestracji, dlatego ten argument przestaje być istotny. Przewaga abonamentu nad kartą prepaid związana jest z nieograniczonym dostępem do środków, jednak promocje za doładowania (https://doladowania.orange.pl/) oraz rozwój mobilnych sposobów na zakup środków sprawia, że prepaid staje się coraz bardziej konkurencyjny.

Rejestracja karty stała się faktem. Podobnie, jak w przypadku ofert abonamentowych, trzeba porównywać i wybrać tego operatora, który prezentuje najlepsze warunki.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.