Na terenie gmin Żukowo, Somonino i Chmielno wymienią oświetlenie uliczne na ledowe

środa, 1 marca 2017 r., 12:32
fot. archiwum

Wspólny projekt trzech gmin: Żukowo, Somonino i Chmielno polegający na wymianie oświetlenia ulicznego na ledowe zyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. W ramach zadania zmodernizowanych zostanie 647 punktów oświetleniowych.

W środę w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku odbyło się podpisanie umów na dofinansowanie projektów polegających na wymianę oświetlenia ulicznego. Dotacja w wysokości 71.000.000 zł trafi aż do 18 pomorskich samorządów. W gronie projektów, które otrzymały dofinansowanie, znalazło się także wspólne zadanie trzech kartuskich gmin: Żukowa, Somonina i Chmielna.

Przedmiot projektu obejmuje modernizację oświetlenia zewnętrznego w oparciu o energooszczędną technologię LED w ciągach komunikacyjnych oraz innych ogólnodostępnych przestrzeniach publicznych oraz stworzenie innowacyjnego systemu zarządzania energią, którym będzie nowoczesny system sterowania oświetleniem.

Celem zadania jest podniesienie efektywności energetycznej infrastruktury oświetleniowej oraz zminimalizowanie nakładów finansowych przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego i ogólnodostępnych przestrzeni publicznych. Projekt obejmuje obszar leżący na terenie gmin: Żukowo, Somonino i Chmielno.

- Modernizacja wpłynie korzystnie na poprawę parametrów infrastruktury oświetleniowej, przyczyni się do redukcji kosztów związanych z jej funkcjonowaniem, wpłynie korzystnie na ograniczenie zanieczyszczeń powietrza (m.in. redukcję emisji CO2) i przyczyni się do promocji zrównoważonego rozwoju - podkreślają samorządowcy.

W ramach projektu zmodernizowanych zostanie 647 sztuk punktów świetlnych, co spowoduje spadek emisji gazów cieplarnianych o 195 ton równoważnika CO2.

Wartość projektu "Modernizacja systemu oświetlenia na terenie gmin: Chmielno, Somonino i Żukowo w oparciu o zastosowanie energooszczędnych opraw ledowych i nowoczesnego systemu sterowania" opiewa na kwotę 1.150.910 zł, z czego 978.273 zł ma stanowić dofinansowanie.

Projekt ma zostać zrealizowany do końca czerwca 2018 roku.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.