Uroczysta inauguracja III Kartuskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych

czwartek, 2 marca 2017 r., 12:25
fot. nadesłane

W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypadającego 1 marca, w sposób uroczysty rozpoczęły się III Kartuskie Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod patronatem Burmistrza Kartuz. Uroczystość była między innymi okazją do wręczenie odznaczeń i wyróżnień Związku Piłsudczyków RP.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowione zostało uchwałą Sejmu RP z lutego 2011 roku. Święto jest oddaniem hołdu żołnierzom tzw. drugiej konspiracji, podziemia antykomunistycznego występującego w latach 1944-63 (w 1963 roku zginął w obławie ostatni żołnierz wyklęty sierż. Józef Franczak "Lalek"), przeciw okupacji sowieckiej.

Pomysłodawcą i organizatorem Kartuskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych od tych kilku lat jest lokalny działacz społeczny Kazimierz Socha-Borzestowski, z którego inicjatywy powstał też w Kartuzach obelisk poświęcony jednej z ikon tej konspiracji, ppor. Danucie Siedzikównie "Ince". Właśnie od złożenia wiązanek i zapalenia zniczy pod obeliskiem, uroczystość rozpoczął Związek Piłsudczyków RP, Oddział Kaszubsko-Pomorski w Kartuzach.

Następnie poczet sztandarowy i przedstawiciele Zarządu Oddziału, na czele z prezesem mjr Związku Tomaszem Kocentem, udali się do kościoła p.w. Św. Kazimierza w Kartuzach, gdzie odbyła się msza św. za poległych Żołnierzy Wyklętych i Boże Błogosławieństwo dla Ojczyzny. Msza Św. odprawiona przez proboszcza, księdza kan. dr. Ryszarda Różyckiego, miała charakter bardzo podniosły i patriotyczny. Na uroczystości obecni byli goście na czele z burmistrzem Mieczysławem Grzegorzem Gołuńskim, poczty sztandarowe Związku Piłsudczyków RP, TOW Gryfa Pomorskiego "Cis" Męcikał, Zespołu Szkół Ponadgimazjalnych, Technikum im. rtm. Witolda Pileckiego w Przodkowie i Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach.

Z ramienia Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP, zjawił się płk ZP RP Marian Wiśniewski. Przybyli również szwoleżerowie ze Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, Oddział Wieżyca. Po mszy św. proboszcz zaprosił zebranych na drugą część uroczystości do budynku obok, należącego do szkoły katolickiej.

Podczas spotkania głos zabrali burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński, Kazimierz Socha-Borzestowski, płk Marian Wiśniewski oraz mjr Tomasz Kocent, który podkreślił, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest szczególnie ważna dla Oddziału Kaszubsko-Pomorskiego, jak i całego Związku Piłsudczyków RP jako formacji mundurowej i związanej z wojskiem, podobnie jak pamięć o innych czynach oręża polskiego. Wyraził też zadowolenie z faktu, iż po kilkudziesięciu latach prób wymazania tych żołnierzy z pamięci narodu, przywrócono im należne miejsce w Panteonie Bohaterów.

W tej części nastąpiło także wręczenie odznaczeń i wyróżnień, Związku Piłsudczyków RP.

Srebrnym Krzyżem Związku Piłsudczyków RP uhonorowani zostali:
- ks. kan. dr Ryszard Różycki
- ks. dr. Arkadiusz Okroj
- Naczelnik OSP Dzierżążno, por. Związku Bartłomiej Kalkowski
- st. wachm. Arkadiusz Kupper
- szwol. Mateusz Bullmann
- szwol. Piotr Kupper
- drużynowa ZHR Irena Lewandowska
- ppor. Związku Maria Zielińska
- sierż. Związku Marek Wiśniewski

Dekoracji dokonał płk Związku Marian Wiśniewski, przy asyście mjr Związku Tomasza Kocenta i por. Związku Czesława Wolskiego.

Wręczone zostały również wyróżnienia w formie pisemnych podziękowań za zaangażowanie w Świąteczną zbiórkę żywności w ramach akcji "Rodacy Bohaterom":
- ks. kan. dr Ryszardowi Różyckiemu
- ks. dr Arkadiuszowi Okroj
- p. Markowi Madejowi firma EMAR
- kpt Związku Kazimierzowi Socha-Borzestowskiemu
- por. Związku Czesławowi Wolskiemu.

Spotkanie zakończyło się oddaniem hołdu Żołnierzom Wyklętym. III Kartuskie Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych potrwają do 4 kwietnia.

nadesłane/Tomasz Kocent/Związek Piłsudczyków RP

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.