Warsztaty "Bezpieczna Kartuzjanka" - panie uczciły Dzień Kobiet nietypowo

sobota, 4 marca 2017 r., 16:26
fot. MD-Z

Podstawy samoobrony, a także zasady udzielania pierwszej pomocy - to zagadnienia, które poruszono podczas warsztatów "Bezpieczna Kartuzjanka", które w sobotę odbyły się w sali sportowej w kartuskim gimnazjum. Z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet zajęcia zorganizowała Straż Miejska w Kartuzach.

W warsztatach wzięło udział kilkanaście mieszkanek Kartuz i okolic. Zajęcia podzielono na dwa dwugodzinne bloki - w pierwszym uczestniczki zajęć zaznajamiały się z podstawami samoobrony, w drugim uczyły się, jak udzielać pierwszej pomocy.

- Głównym celem zajęć było to, by zachęcić panie do aktywności fizycznej. Być może po zajęciach panie nabiorą ochoty, by zrobić coś dla siebie czy rozpocząć przygodę ze sportem. Dwie godziny zajęć z samoobrony to niewiele, jednak być może uczestniczki zajęć, już coś z nich wyniosą. Zaprosiliśmy również ratownika, który zaznajomi panie z zasadami udzielania pierwszej pomocy, dzięki temu też będą wiedziały, jak zachować się w sytuacji, gdy ktoś będzie jej potrzebował. Wbrew pozorom nie jest to tak skomplikowane, jak wiele osób sądzi - informuje Krzysztof Pawłowski, komendant Straży Miejskiej w Kartuzach.

Zajęcia z samoobrony prowadził instruktor z grupy Krav Maga Pomorze. Najpierw zaznajomił panie z zagadnieniami teoretycznymi na temat tego, jak postępować w sytuacji zagrożenia. Następnie uczestniczki zajęć poznały w praktyce kilka ruchów, które mogą być przydatne, w niebezpiecznej sytuacji.

- Zajęcia bardzo mi się podobały.Mam nadzieję, że nigdy nie znajdę się w sytuacji, gdy takich umiejętności będę potrzebować, jednak lepiej je posiadać. Dwie godziny zajęć to mało, jednak i tak zawsze coś. Z wielką chęcią zapisałabym się na takie zajęcia, gdyby odbywały się w Kartuzach regularnie - mówiła jedna z uczestniczek.

Druga część warsztatów poświęcona była zasadom udzielania pierwszej pomocy. Poprowadził je ratownik Łukasz Tomaczkowski. Na zajęciach dowiedzieć się można było m.in. jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś potrzebuje pomocy i jak jej udzielić.

- Bardzo się cieszę, że zdecydowałam się na udział w warsztatach, bo sporo z nich wyniosłam, zwłaszcza jeśli chodzi o pierwszą pomoc. Wielokrotnie uczestniczyłam w pokazach ratownictwa, ale przede wszystkim jako obserwator. Dzisiaj nie tylko przypomniałam sobie najważniejsze zasady udzielania komuś pomocy, ale przede wszystkim mogłam to przećwiczyć na fantomie. Dzięki temu teraz będę się czuła pewniej w sytuacji, kiedy będzie trzeba wykorzystać tę wiedzę. Będę wiedziała, jak się zachować i jak pomóc - mówiła po zajęciach pani Ania, jedna z uczestniczek.

O zadowoleniu uczestniczek zajęć świadczyć może również fakt, że po ich zakończeniu pytały o kolejne edycje.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.