Żukowo. Turniejowe trofeum wywalczyły Kaszubianki z Kamienicy Szlacheckiej

sobota, 4 marca 2017 r., 22:05
fot. Longina Templin

Panie z ośmiu kół z naszego powiatu stanęły w sobotnie przedpołudnie do rywalizacji, aby wywalczyć Grand Prix VII Powiatowego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich. Punkty zdobywały w pięciu kategoriach - kulinarnej, modowej, wokalnej, tanecznej i edukacyjnej. Główne trofeum trafiło do rąk pań ze Stowarzyszenia Kaszubianki z Kamienicy Szlacheckiej.

W żukowskiej hali widowiskowo - sportowej przez ponad cztery godziny widzowie mogli podziwiać talenty kobiet, które na parkiecie prezentowały swoje talenty muzyczne, taneczne i aktorskie, a na stoiskach kusiły specjalnie przygotowane na tę imprezę kulinarne rarytasy.

Jak zwykle na turniejach KGW dużym zainteresowaniem cieszy się pokaz mody. Tym razem jako pierwszą na wybiegu można było podziwiać modelkę w "choinkowej" sukni. Po niej prezentowały się panie w strojach: Porządki wiosenne, Truskawka, Nowoczesność i tradycja, Czarownica i Mim romantyczny. Nie zabrakło też klasycznej sukni ślubnej, a tuż po niej… "500+".

W prezentacji tańca do muzyki z bajki zaroiło się od baśniowych postaci. Na scenie pokazał się m. in. Czerwony Kapturek, Pszczółka Maja, Piękna i Bestia, Flinstonowie, Piraci, a nawet… cały sabat czarownic. W tej konkurencji najbardziej widać było kreatywność, pomysłowość i dbałość o każdy detal stroju. Za wszystkie te umiejętności turniejowe tancerki zebrały gorące zasłużone oklaski widowni.

Podczas imprezy wystąpili: Orkiestra Dęta z Gminy Żukowo, zespół taneczny Rapsodia, Iga Pobłocka, Czarodzieje z Kaszub, Jass&One oraz Kris.

Konferansjerkę prowadził Leszek Przewoski.

- W inscenizacja piosenki "Jak nie my to kto?" chcemy przekonać, że gdyby nas, kobiet nie było, mężczyznom byłoby ciężko żyć - powiedziała nam Eugenia Myszk, członkini KGW Marzebiónci Długi Kierz. - To my pierzemy, prasujemy, gotujemy, wychowujemy dzieci i są takie chwile, że jest nam bardzo trudno. I to podkreślamy w naszej piosence. Cóż byłby wart świat bez kobiet?

- Pytanie: "Jak nie my, to kto?" zawarte w piosence kabaretowej, to raczej retoryczne pytanie - stwierdziła Mariola Stasik, przewodnicząca Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych Jezioranki ze Smołdzina. - Szybko zdecydowałyśmy o tym, jaki będzie temat naszego występu ze względu na nasz zeszłoroczny sukces, jakim było trzecie miejsc w województwie w konkursie Piękna Wieś. Jak nie my, to kto, jest chyba oczywiste. Dlatego przygotowałyśmy słowa piosenki, żeby w nich promować Smołdzino, Kaszuby i nasze Jezioranki. Przyjechałyśmy, żeby się bawić, ale nagrody też przyjemnie jest zdobywać, biorąc pod uwagę, że poziom jest bardzo wyrównany.

Jury w składzie: Barbara Ditrich, przewodnicząca, Barbara Kąkol i Agnieszka Pestka przyznały Grand Prix za całokształt Stowarzyszeniu Kaszubianki z Kamienicy Szlacheckiej. Puchar zwyciężczyniom wręczył Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W kategorii kulinarnej "Ciasto z owocami" najwyżej oceniono dwa zespoły: KGW Kaszëbsczé Serca z Gôrcza - Garcz i Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Jezioranki ze Smołdzina.

W kategorii edukacyjnej "Pokolenia" również przyznano ex aequo dwa I miejsca, które przypadły w udziale KGW Borkowo i KGW Sławki.

W kategorii moda "Kreacja - inspiracja" komisja przyznała I miejsce KGW Staniszewo.

W kategorii piosenka "Jak nie my to kto?" I miejsce uzyskało KGW Mściszewiczanki z Mściszewic.

W kategorii tanecznej "Z bajki" I miejsce "wytańczyło" KGW Marzebiónci Długi Kierz.

Puchar za udział w turnieju otrzymały panie z KGW Pszenna (gm. Świdnica), zaproszeni goście na imprezę.

- Nie liczyłyśmy na Grand Prix - wyznała po ogłoszeniu werdyktu jury Maria Birr, przewodnicząca Stowarzyszenia Kaszubianki z Kamienicy Szlacheckiej. - Jesteśmy bardzo szczęśliwe z tego powodu. Na turnieju jesteśmy już po raz siódmy, a wygrałyśmy już trzeci raz.

Stowarzyszenie Kaszubianki z Kamienicy Szlacheckiej reprezentować będzie powiat kartuski na XIV Wojewódzkim Turnieju 22 kwietnia br. w Luzinie, a VII Powiatowy Turniej KGW w przyszłym roku odbędzie się w Chmielnie.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.