Dzień Bezpiecznego Internetu w Zespole Szkół w Mściszewicach

niedziela, 5 marca 2017 r., 16:16
fot. nadesłane

"Razem zmieniamy Internet na lepsze" - takie hasło przyświecało obchodom Dnia Bezpiecznego Internetu, które zorganizowano w Zespole Szkół w Mściszewicach. Celem akcji było zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie niesie ze sobą Internet i pokazanie, jak bezpiecznie z korzystać z sieci.

Uzależnienie od Internetu i gier komputerowych, kontakt z osobami niebezpiecznymi, dostęp do treści sprzecznych z normami wychowania, nieumiejętność odróżniania rzeczywistości wirtualnej od świata realnego, przestępczość, nieuczciwość - to przykłady zagrożeń, jakie niesie z sobą sieć. Uczniowie z Mściszewic poznali je dzięki realizacji programu "Dzień Bezpiecznego Internetu". W jego trakcie dowiedzieli się też, jak klasyfikować i wartościować wiadomości zdobyte w Internecie i że anonimowość w sieci jest tylko pozorna. Poznali też korzyści płynące z właściwego korzystania z sieci. Koordynatorami akcji byli Anna Wica, Anna Bronk, Mirosława Warmowska, Wojciech Warmowski.

- Internet stwarza możliwości stałego i szybkiego dostępu do różnorodnych informacji, toteż stał się on nieocenionym narzędziem w procesie edukacji. Jego zaletą jest nieprzerwana praca sieci, możliwość korzystania z niej w dowolnych porach, praca w tempie dostosowanym do potrzeb i indywidualnych możliwości osoby uczącej się.
Można wykorzystywać go jako narzędzie wspierające proces kształcenia w zorganizowanych formach uczenia się, jak i w samokształceniu. Jednak mimo wielu zalet niesie on również pewne zagrożenia, szczególnie dla najmłodszych jego użytkowników - podkreślają koordynatorzy projektu.

- "Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie" to hasło obrazuje problem kontaktowania się i przekazywania informacji nieznajomym, często wykorzystujących je w złych intencjach. Dzieci korzystające z sieci komputerowej narażone są również na kontakt z niebezpiecznymi treściami, których w Internecie nie brakuje np. informacji sprzecznych z ogólnie przyjętymi normami wychowania. Uczniowie naszej szkoły coraz częściej korzystają z zasobów Internetu. Toteż konieczna jest edukacja dzieci mająca na celu uświadomienie im zagrożeń i przekazanie zasad bezpiecznego korzystania z sieci - dodają.

W ramach akcji podczas lekcji informatyki i zajęć wychowawczych przeprowadzono pogadanki na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Na spotkaniach poruszano takie zagadnienia jak: bezpieczne komunikowanie się, niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie i podawania swoich danych osobowych, ograniczone zaufanie do osób poznanych w sieci, bezpieczne surfowanie, promowanie Netykiety, czyli zasad internetowego savoir-vivre. Uczniowie zapoznali się też z takimi zagadnieniami jak: piractwo komputerowe a prawa autorskie - kopiowanie i rozpowszechnianie zastrzeżonych materiałów, przywłaszczanie sobie "owoców" cudzej pracy czy wiarygodność informacji zamieszczanych w Internecie - weryfikacja uzyskanych danych.

W szkole zorganizowano także konkurs plastyczny dla uczniów wszystkich szkół w gminie. Zadaniem uczestników było przygotowanie plakatu promującego bezpieczne zachowania w Internecie pt. "Razem zmieniamy Internet na lepsze". Prace oceniano w trzech kategoriach: klas 0 -III szkół podstawowych, klas IV - VI SP i I - III gimnazjum.W konkursie wzięło udział 111 uczniów z pięciu szkół Gminy Sulęczyno. Wyniki konkursu znaleźć można tutaj.

Całe przedsięwzięcie podsumowano na uroczystym spotkaniu, podczas którego wręczono nagrody zwycięzcom konkursu, zaprezentowano też krótkie scenki obrazujące zasady bezpiecznego zachowania w sieci i film profilaktyczny.

Oprac. MD-Z
Nadesłane/Mirosława Warmowska

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.