Chmielno. Rekordowe zainteresowanie konkursem dla NGO, już ogłoszono kolejny nabór

poniedziałek, 6 marca 2017 r., 12:34

Aż 24 oferty wpłynęły w tegorocznym konkursie gminy Chmielno na realizację zadań publicznych. To o dziesięć więcej niż w roku ubiegłym. Dotacje przyznano na piętnaście przedsięwzięć m.in. festiwal Korzenie, mistrzostwa gry w Baśkę, majówkę w Kożyczkowie czy zajęcia dla sekcji żeglarskiej dzieci i młodzieży. W związku z dużym zainteresowaniem gmina ogłosiła kolejny konkurs - wnioski można składać do 22 marca.

Na realizację zadań publicznych w pierwszym rozdaniu chmieleński samorząd przeznaczył 45 tys. zł. W tegorocznym konkursie na realizację zadań publicznych padł rekord - wpłynęły aż 24 oferty, w ubiegłym roku było ich czternaście.

- Oferty otzrymaliśmy na prawie wszystkie zadania, wniosków nie złożono jedynie na przedsięwzięcia z zakresu "Działalności wspierającej rozwój społeczności lokalnej". Największym zainteresowaniem cieszyły się sport i kultura - informuje Anna Byczkowska, asystent wójta i pełnomocnik ds. organizacji pozarządowych.

Pozytywnie rozpatrzono 15 wniosków. Dotacje przyznano na takie działania jak - druga edycja festiwalu Korzenie, organizowanego przez fundację "Aby chciało się chcieć" (2.600 zł), Święto Piotra Patrona Rybaków - Kaszubskiej Fundacji Nasza Checz (6.800 zł), II Kożyczkowską Majówkę - KGW Kożyczkowianki (2.650 zł). Klub sportowy Damroka otrzymał 15 tys. zł na zajęcia szkółki żeglarskiej dla dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie Wrotkarskie Gdańskie Lwy pozyskało 2 tys. zł na III półmaraton wrotkarski, a Ekobabki na "Dzień Dziecka - sportowa rodzina, w niej jest siła". Nasza Checz otrzymała też wsparcie na stworzenie Chmieleńskiej Gry Ekologicznej.

- Liczba wniosków i wysokość ofert przewyższyła pulę środków, które przeznaczyliśmy w tym rozdaniu. Dwa nie spełniły wymogów formalnych, na pozostałe nie przydzieliliśmy dotacji, dlatego, że wyczerpał się limit środków - wyjaśnia pełnomocnik ds. organizacji.

W związku z dużym zainteresowaniem, gmina ogłosiła kolejny konkurs. Do rozdysponowania w nim jest 15 tys. zł - 9 tys. zł na zadania związane z kulturą i 6 tys. zł na sport. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku gmina Chmielno również ogłosiła dwa konkursy na realizację zadań publicznych. Drugi z nich odbywał się jednak na zasadach tzw. regrantingu. Środki rozdzielał wyłoniony w konkursie operator - była to Lokalna Grupa Rybacka Kaszuby.

- Regranting w ubiegłym roku został bardzo pozytywnie odebrany przez organizacje, złożono około 10 ofert. W tym roku jednak w związku z dużym zainteresowaniem wnioskodawców postanowiliśmy rozdysponować środki we własnym zakresie. To szansa dla tych organizacji, które w pierwszym rozdaniu nie uzyskały dotacji. Pula z roku na rok się powiększa, ale zainteresowanie organizacji również wzrasta, co bardzo nas cieszy. Widać, że społeczeństwo obywatelskie się rozwija się prężnie i mieszkańcy się aktywizują - podkreśla Anna Byczkowska.

Wnioski w drugim konkursie składać można do 22 marca. Formularze można pobrać tutaj.

Dotacje z zakresu "Kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego" pozyskać można m.in. na imprezy kulturalne promujące gminę Chmielno, kultywowanie i rozwój szeroko pojmowanej kultury, w tym kaszubskiej oraz kultywowanie pamięci o zasłużonych dla gminy Chmielno, regionu i kraju wybitnych postaciach, miejscach pamięci i wydarzeniach historycznych, a także na ochronę i popularyzację tradycji kulturowych Chmielna i jego mieszkańców.

W ramach zadania "Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej" środki można pozyskać na działania takie jak: szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży, a także osób niepełnosprawnych, organizację imprez sportowych i rekreacyjnych, wspieranie działań promujących gminę poprzez upowszechnianie sportu.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.