Gm. Stężyca. Ruszyła budowa ścieżek rowerowych. Do września powstanie ich ponad 17 km

poniedziałek, 6 marca 2017 r., 18:21
fot. AL

W ubiegłym tygodniu ruszyły prace przy budowie sieci ścieżek rowerowych na terenie gminy Stężyca. Do września tego roku ma powstać ich aż ponad 17 km, a budowa kolejnych kilometrów jest zaplanowana na kolejne lata. W poniedziałek rozpoczęto też pierwsze prace przy budowie węzła integracyjnego w Gołubiu.

Stężycki samorząd rozpoczął realizację projektu "Budowa węzła integracyjnego Gołubie wraz z trasami dojazdowymi". W jego ramach nie tylko tereny wokół dworca w Gołubiu zyskają nowe oblicze, ale powstanie też sieć ścieżek rowerowych.

- Dla nas jest to historyczne wydarzenie. Powstają pierwsze kilometry ścieżek rowerowych. Prace rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu, a pierwsze efekty już widać. Bardzo cieszy mnie ta inwestycja, gdyż w tej części województwa pomorskiego jako pierwsi realizujemy projekt budowy kompleksowej, przemyślanej linii ścieżek rowerowych w powiązaniu z węzłem integracyjnym w Gołubiu - podkreśla wójt gminy Stężyca, Tomasz Brzoskowski.

- Ten region Kaszub już niedługo stanie się konkurencyjny w zakresie dojazdu do terenów kolejowych, ale też pod względem turystycznym i rekreacyjnym - dodaje.

Wartość projektu to 5.950.000 zł, w tym 3.651.785 zł stanowi dofinansowanie ze środków unijnych. Dodatkowo gmina rozpoczęła budowę ścieżki rowerowej na odcinku Stężyca - Zgorzałe o długości 4 km. Koszt tego zadania to 1.131.708,24 zł, z czego 800.000 zł będzie pochodziło z budżetu powiatu kartuskiego.

W sumie do września tego roku na terenie gminy ma powstać nieco ponad 17 km ścieżek rowerowych na odcinkach: Stężyca - Gołubie, Gołubie - Szymbark, Szymbark - wieża widokowa w Wieżycy, Gołubie - Smokowo - Zgorzałe, Zgorzałe - Stężyca. W przyszłym roku samorząd zamierza rozbudować sieć ciągów rowerowych o kolejne 17 km.

- W 2018 roku wystartujemy z drugą częścią. Na większość z planowanych odcinków mamy już pozwolenia na budowę. Jeśli wszystko się uda, na jesień ogłosimy przetarg - zaznacza wójt Tomasz Brzoskowski.

W przyszłym roku ścieżki mają powstać na odcinkach Stężyca - Żuromino - Borucino - Wygoda, Borucino - Kamienica Szlachecka. W kolejnych latach natomiast na trasie Żuromino Wybudowanie - Nowa Wieś - Klukowa Huta. Ścieżki mają łączyć się z ciągami wybudowanymi przez inne gminy. Z gminą Somonino ciąg będzie łączył się w Wieżycy, gminą Sulęczyno - w okolicach Węsior, natomiast z gminą Chmielno - w Wygodzie.

- W przyszłym roku będziemy gotowi z możliwością połączeń ścieżek z dwiema gminami - Chmielnem i Sulęczynem - dodaje włodarz Stężycy.

Wszystkie ciągi piesze będą miały szerokość dwóch metrów, a wykonane zostaną z nawierzchni asfaltowej. Na odcinkach, pod którymi biegną rury bądź kable, użyta będzie niefrezowana kostka, tak by w przypadku awarii można było rozebrać fragment ścieżki, by ponownie go ułożyć.

Na terenie gminy powstaną też 2-3 punkty, w których będzie można wypożyczyć rowery. Przy ścieżkach z kolei zlokalizowane będą parkingi leśne, zaś wzdłuż ciągów ustawione zostaną tablice informacyjne.

- Rowerzysta będzie czuł się wręcz jak na autostradzie. Będzie kierowany. Nie będzie musiał długo myśleć, bo będą ustawione znaki informujące go o odległości do danego miejsca i największych atrakcji - mówi wójt gminy Stężyca.

W poniedziałek ruszyły też prace przy węźle integracyjnym w Gołubiu, w ramach którego, powstaną parkingi, wiata autobusowa, nowoczesne toalety, tereny zieleni, czy punkt widokowy. Tam też ustawiona zostanie "Ławka myśli społecznej".

- Będzie to czerwona, półokrągła ławeczka. Każdy mieszkaniec będzie mógł na niej usiąść i pomyśleć, co jeszcze można byłoby zrobić dla jego sołectwa - podkreśla wójt Brzoskowski.

Dodajmy, że tereny kolejowe w Gołubiu są w dzierżawie gminy Stężyca. W przypadku terenów pod budowę ścieżek rowerowych samorząd wykupił grunty od Lasów Państwowych oraz od osób prywatnych. W sumie na ten cel gmina przeznaczy około 500.000 zł- 600.000 zł. Średnia cena wykupu gruntu za metr kwadratowy wynosi 23 zł.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.