O polskich baśniach wiedzą wszystko - uczennice ze Staniszewa zwyciężyły w gminnym konkursie

środa, 8 marca 2017 r., 15:01
fot. nadesłane

W środę, 1 marca w Szkole Podstawowej nr 5 w Kartuzach odbył się III Gminny Konkurs Czytelniczy pod patronatem Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego, burmistrza Kartuz. Uczta literacka dla najmłodszych przebiegła pod nazwą "Z baśniami za pan brat. Świat baśni polskich".

W rywalizacji wzięło udział dziewięć dwuosobowych drużyn ze szkół podstawowych z terenu gminy Kartuzy. Swoją wiedzą na temat baśni chwalili się - w częściach pisemnej oraz ustnej - uczniowie klas czwartych. Wcześniej dzieci przeczytały kilkanaście baśni, m.in. Złota studzienkę Wandy Dobaczewskiej czy Kwiat paproci Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Konkurs dotyczący baśni w Szkole Podstawowej nr 5 w Kartuzach został zorganizowany już po raz trzeci. W ubiegłych latach czwartoklasiści zmagali się pytaniami dotyczącymi twórczości Hansa Christiana Andersena oraz braci Grimm. W tym roku przyszedł czas na baśnie rodzimych autorów - Porazińskiej, Dobaczewskiej, Januszewskiej i innych.

Burmistrza Kartuz na III Gminnym Konkursie Czytelniczym reprezentował Dariusz Las, kierownik Wydziału Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi kartuskiego Urzędu Miejskiego. W krótkim wystąpieniu podziękował on za udział w rywalizacji wszystkim dzieciom.

Nad organizacją oraz przebiegiem czytelniczej uczty dla miłośników baśni czuwała Karolina Klinkosz, nauczycielka języka polskiego w SP nr 5 oraz bibliotekarz szkolnej książnicy.

Maria Wenta-Barlak, dyrektor kartuskiego ZSO nr 2, już zapowiedziała, że za rok konkurs na pewno zostanie zorganizowany ponownie, ponieważ cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Wyniki konkursu:

1. SP Staniszewo (57 pkt.): Anna Łajewska, Oliwia Stenka,
2. SP Kiełpino (55 pkt.): Jagoda Pakur, Mikołaj Kruszyński,
3. SP Kolonia (54 pkt.): Wiktoria Kostuch, Artur Voight,
4. SP nr 5 w Kartuzach (51 pkt.): Nadia Zwara, Juliusz Elgert,
4. SP w Dzierżążnie (51 pkt.): Lena Jaroszewska, Paweł Wroński,
5. SP nr 1 w Kartuzach (50 pkt.): Zofia Poplewska, Karol Wesołowski,
6. SP nr 2 w Kartuzach (45 pkt.): Julia Pawelczyk, Daria Lipska,
7. ZKiW w Brodnicy Górnej (40 pkt.): Kacper Brylowski, Tymoteusz Roszkowski,
8. SP w Grzybnie (36 pkt.): Jagoda Mering, Antonina Patelczyk.

Nadesłane/Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kartuzach

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.