Przodkowo. Tydzień Kaszubski - edukacyjnie, zabawowo i z humorem

piątek, 10 marca 2017 r., 20:55
fot. Longina Templin

Od ponad 20 lat Przedszkole Samorządowe w Przodkowie organizuje dni kaszubskie. Milusińscy spotykają się z osobami, które w przystępny i interesujący sposób przekazują dzieciom wiedzę o Kaszubach. Program jest tak pomyślany, aby znalazły się w nim m. in. elementy muzyczne, literackie i plastyczne. W ten sposób połączono edukację z zabawą, dzięki czemu maluchy nie mają czasu na nudę.

Tydzień Kaszubski rozpoczęto prezentacją multimedialną - "Nasz region - Kaszuby". W tym dniu wykonywano też prace plastyczne pt. "Kaszubski kwiat".

Kolejny dzień był spotkaniem z artystką ludową Bożeną Kupper - Krzyżanowską. Przedszkolaki miały okazję po raz pierwszy zobaczyć jak wygląda kołowrotek i do czego on służy. Wzbogaciły swój słownik o takie terminy jak motowidło, szpula i cerówka, czyli kaszubska sztepówka. Zobaczyły jak należy być uważnym i dokładnym przy zwijaniu wełny. W tej czynności z wielką chęcią pomagały dzieci.

- Przędzenia wełny nauczyła mnie mama - wyznała Bożena Kupper - Krzyżanowska. - Robiło się to całymi dniami. Powinniście wiedzieć, że kiedyś nie można było bez problemu kupić skarpetki czy rękawiczki, dlatego robiło się je w domach z wełny.

Maluchy dostały do rąk dwa rodzaje wełny - ostrą i łagodną w dotyku. Dowiedziały się też, że tłuszcz z owczej wełny wykorzystuje się do wyrobu… szminki.

Drugą część spotkania wypełniły warsztaty plastyczne, podczas których malowano haft kaszubski na drewnianych deskach.

Trzeci dzień imprezy rozpoczął się od nauki śpiewania kaszubskich nut. Wczesnym popołudniem gościem przedszkola była Róża Rzeszewicz, prezeska przodkowskiego oddziału ZKP, która zapoznała dzieci z flagą kaszubską, godłem Kaszub i kolorami kaszubskimi. Zabawowy klimat wprowadziły powiedzenia i anegdoty związane z naszym regionem. Największą atrakcją była gra na diabelskich skrzypcach. Dzieci były zachwycone, o czym świadczyły ogromne oklaski.

W ramach imprezy zaprezentował się zespół Małe Kaszuby pod kierownictwem Jerzego Soliwody, a podsumowaniem Tygodnia Kaszubskiego była wizyta Danuty Rzepki, dyrektorki przodkowskiej biblioteki, która czytała dzieciom bajki w języku kaszubskim.

- W przyszłym tygodniu również nie zabraknie u nas kaszubskich klimatów, ponieważ odbędą się eliminacje do konkursu Rodnô Mòwa - poinformowała Maria Baranowska, dyrektorka przedszkola.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.