Chwaszczyno. Ukraiński duet najszybszy w prologu Kaszuby Biegają

sobota, 11 marca 2017 r., 21:29
fot. Longina Templin

Po raz piąty odbywać się będzie cykliczna sportowa impreza Kaszuby Biegają. Tegoroczna jubileuszowa edycja, podobnie jak w roku ubiegłym, rozpoczęła się prologiem Chwaszczyńska 10, którą uczestnicy traktują jako rozgrzewkę przed sezonem. W sobotnie przedpołudnie na starcie stanęło 620 biegaczy. Wszyscy otrzymali medale, a najlepszym wręczono puchary, nagrody rzeczowe i pieniężne.

Zawodnicy przyjechali z całej Polski. Najliczniej reprezentowane były Kaszuby, ale nie brakowało też sportowców z innych regionów kraju, m. in. ze Słupska i Elbląga. W rywalizacji brali również udział goście z Ukrainy, którzy wywalczyli pierwsze, drugie i czwarte miejsce.

Sportowcy musieli przebiec 10 kilometrów, które wiodło od Chwaszczyna przez Nowy Świat i Borowiec. Duża część trasy przebiegała przez tereny leśne.

Przed dorosłymi udział w biegach wzięło około 150 dzieci i gimnazjalistów na dystansach na 600, 300 i 100 m.

- W tym roku biegać będziemy m. in. w Wdzydzach, Sierakowicach, Somoninie, Kartuzach, Złotej Górze, Przodkowie, w sumie zaprosimy zawodników na 12 biegów - oświadczył Henryk Miotk, pomysłodawca, inicjator i dyrektor cyklu Kaszuby Biegają. - W tym roku wprowadzamy w życie nowy pomysł pod nazwą Grand Prix Kaszub, który składa się z treningów (od marca w każdy wtorek i czwartek), a raz w miesiącu planujemy zawody sprawdzające efekty sportowego szlifowania talentów.

W oczekiwaniu na wyniki organizatorzy zaproponowali atrakcje artystyczne. Na parkiecie wystąpiła wokalistka Joanna Sakr oraz grupa taneczna "Rosa" działająca przy Kole Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie.

Ogłoszono tylko sześć pierwszych miejsc w klasyfikacji open bez poszczególnych kategorii wiekowych. Te ostatnie (ze względów na problemy techniczne) będą ustalone z zapisu wideo, a nagrody zostaną przesłane pocztą.

Monika Czapiewska, zwyciężczyni sobotniego prologu w kategorii open startowała w drugiej, trzeciej i czwartej edycji. Wszystkie kończyła na najwyższym stopniu podium.

- Sport traktuje już jako swoją pracę, trenuje dwa razy dziennie - powiedziała sportsmenka. Reprezentuję UKS Olimpijczyk Skorzewo. Ponadto z Łukaszem Kujawskim prowadzimy dwa razy w tygodniu treningi w klubie Studio 7 w Baninie i również dwa razy w tygodniu nad Jeziorkiem w Żukowie, gdzie dołącza do nas Marek Kowalski. - Moja pasja zaczęła się już w podstawówce - dodała nasza rozmówczyni. - Występowałam i wygrywałam zawody gminne i powiatowe. Pasją do biegania zaraził mnie mój trener.

Wyniki biegu przedstawiają się następująco:

Kategoria open - kobiety
1. Monika Czapiewska, Skorzewo
2. Aleksandra Baranowska - Trzasko, Gdynia
3. Joanna Reglińska, Bytów
4. Kamila Plichta, Goręczyno
5. Iwona Sikora, Gdynia
6. Aleksandra Grabias, Gdańsk

Kategoria open - mężczyźni
1. Jergii Marchul. Ukraina
2. Ukzairets Sezgii, Ukraina
3. Robert Sadowski, Gdynia
4. Knomenko Volonjmyr, Ukraina
5. Marcin Miszewski, Gdynia
6. Patryk Żywuszko, Gdynia

Gospodarzem imprezy było sołectwo Chwaszczyno, a organizatorem Kaszubskie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.