Kartuzy. Przyszłe fryzjerki poznawały sekrety pięknego makijażu

wtorek, 14 marca 2017 r., 14:09
fot. AL

35 uczennic z technikum usług fryzjerskich w ZST Kartuzach zgłębiało tajniki sztuki makijażu. W ruch poszły więc pędzle, zalotki i beauty blendery, posypały się cienie, róże, bronzery i podkłady.

Przez dwa dni w Zespole Szkół Technicznych w Kartuzach odbywały się zajęcia ze stylizacji i makijażu. Każda z 35 uczestniczek zajęć - przez dziesięć godzin poznawała tajniki perfekcyjnego make upu.

- Stylizacja to ważny element pracy fryzjera - i to z prostej przyczyny - fryzjer musi patrzeć na człowieka całościowo. Musi umieć dostrzegać jego urodę, ale też zauważać defekty, by jak najlepiej dobrać fryzurę. W momencie, kiedy pracuje, plastycznie musi sobie wyobrazić, jak jego fryzura - praca wkomponuje się w urodę i sposób bycia danej osoby. Fryzura powinna być dopasowana do stylu ubierania się czy też biżuterii, jaką nosi klient, tak by nie tylko świetnie w niej wyglądał, ale tez dobrze się w niej czuł - podkreśla Danuta Dymek, nauczycielka przedmiotów zawodowych.

Jak zaznacza, fryzjer musi być naprawdę bardzo spostrzegawczą osobą, kreatywną i szybko myślącą. Powinien doradzić klientowi i umieć przekonać go do swojej wizji.

- Klient jest osobą, która przychodzi ze swoimi przyzwyczajeniami, ulubionymi kolorami. Trzeba z gracją przedstawić mu swoją wizję. Nie zawsze się to udaje, jednak powinniśmy wychodzić ze swoimi propozycjami. Stąd też te zajęcia - dziewczęta uczą się jak zrobić perfekcyjny makijaż, nabiorą pewności siebie, a dzięki temu na pewno będę umiały odpowiednio zająć się swoimi klientkami - dodaje.

Podczas zajęć uczennice technikum usług fryzjerskich zgłębiały różne tajniki makijażu - począwszy od rozpoznania typu urody, po dobranie go do temperamentu, osobowości i fizjonomii.

- Jeśli ktoś ma delikatny typ urody, taki też powinien być makijaż, jaki nakłada. Nie ma jednak schematów, bo każda osoba jest totalnie inna i wymaga innej techniki malowania. Dziewczęta radzą sobie wspaniale - mówiła Małgorzata Gąska, prowadząca zajęcia.

- Uważam, że wszystkie kobiety są bardzo zdolne, bardzo dobrze widzą. Brakuje im tylko wiary w siebie i w swoje umiejętności, a to jest klucz do sukcesu. Nie są pewne swoich wyborów, a te z reguły są one dobre. Jest to jedyny minus edukacji u młodych osób. Uczy się je odtwarzać czyjś punkt widzenia, natomiast nie uczy się myślenia samodzielnego. Przy makijażu natomiast musimy myśleć samodzielnie. Mamy pewien schemat, wzorce, do których się odwołujemy, natomiast do każdej twarzy podchodzimy indywidualnie. Wiedza jest bardzo potrzebna, bo skraca drogę - nie musimy tyle eksperymentować, ale każda twarz jest zupełnie inna i najpierw trzeba rozebrać ją na czynniki pierwsze, wybrać z technik to, co się najlepiej sprawdzi - dodaje ekspertka makijażu.

Uczestniczki zajęć nie kryły zadowolenia z udziału w warsztatach.

- Zajęcia bardzo nam się podobają. Z pewnością będziemy umiały lepiej wykonywać makijaż oraz dobrać go do odpowiedniego typu urody. Zdobywamy wiedzę dla siebie, ale też uczymy się pracować na kimś innym - podkreślały uczestniczki kursu.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.