Kartuski szpital od lipca przejmuje nocną i świąteczną opiekę medyczną

wtorek, 14 marca 2017 r., 15:43
fot. MD-Z

Od 1 lipca br. pacjenci korzystający z usług nocnej i świątecznej opieki medycznej będą przyjmowani w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kartuzach, a nie jak dotąd w przychodni NZOZ Kaszuby na ul. Mściwoja. Zmiany związane są z nadchodzącą reformą zdrowia.

Reforma Ministerstwa Zdrowia wprowadza sporo zmian w funkcjonowaniu szpitali. Projekt, który ma wejść w życie 1 października 2017 r. zakłada stworzenie tzw. sieci szpitali. Obejmie ona placówki, które będą funkcjonować w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Tyczy się to tych ośrodków, w których m.in. tak jak w Kartuzach, funkcjonują szpitalne oddziały ratunkowe. Samo włączenie kartuskiego PCZ do sieci dla pacjenta nie niesie większych zmian, tak naprawdę zmieni się jedynie system finansowania placówek, które nie będą już pozyskiwały kontraktów, a otrzymają ryczałty na okres trzech lat.

Jedną z najważniejszych zmian, jakie niesie z sobą reforma dla pacjenta, jest włączenie nocnej i świątecznej opieki medycznej w struktury przychodni szpitalnych. Po wdrożeniu reformy pacjenci w godzinach nocnych, w weekendy i dni świąteczne będą zgłaszać się do przychodni, która uruchomiona zostanie przy szpitalu.

W Kartuzach dotąd świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki medycznej udzielał NZOZ Kaszuby przy ul. Mściwoja II. W całej Polsce zmiany w tym zakresie wejdą w życie 1 października, w Kartuzach wdrożone zostaną wcześniej ze względu na to, że NZOZ Kaszuby ma umowę z NFZ do 30 czerwca.

- Na mocy prawa do szpitalnego oddziału ratunkowego przypisana będzie nocna i świąteczna opieka chorych. My ten obowiązek przejmiemy od 1 lipca, gdyż NFZ ma umowę z NZOZ Kaszuby do 30 czerwca. Chcemy rozdzielić szpitalny oddział ratunkowu i przychodnię nocną, tak by na SOR trafiali pacjenci, którzy potrzebują pomocy jak najszybciej i są w stanie zagrożenia życia, a do przychodni, która będzie w oddzielnym budynku, ci którzy potrzebują konsultacji lekarza POZ. Ten będzie decydował, jak dalej pokierować pacjenta - informuje Karol Góralski, prezes szpitala.

Przypomnijmy, że w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej pacjenci przyjmowani są w przypadkach nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, natomiast na SOR w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia, sytuacji takich jak utrata przytomności i innych nagłych zaburzeń świadomości, upadki z wysokości, złamania, wypadki komunikacyjne czy inne urazy powstałe w sytuacjach nagłych.

Przychodnia mieścić się będzie w oddzielnym budynku. Szpital musi dostosować w nim pomieszczenia do potrzeb nocnej opieki - m.in. stworzyć stanowiska dla dwóch lekarzy, rejestrację czy salę zabiegową.

Do przychodni w Kartuzach docelowo kierowani będą pacjenci z całego powiatu również z Sulęczyna i Sierakowic, poza gminą Stężyca - mieszkańcy tego obszaru będą otrzymywać pomoc w szpitalu w Kościerzynie. Warto dodać, że Kaszubskie Centrum Medyczne w Sierakowicach od kilku lat organizuje dyżury dla mieszkańców gminy we własnym zakresie, bez wsparcia finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia - w piątki od godziny 20.00, soboty, niedziele i święta całodobowo. Dodatkowo dyżur pediatryczny działa też w soboty w godz. 8 -14.

- Chcemy kontynuować nasze dyżury tak długo, jak pozwoli nam na to NFZ. Zgodnie z projektem, który ma wejść w życie w październiku opieka nocna i świąteczna ma być w jednym punkcie przy szpitalu. Trudno powiedzieć, co będzie za pół roku, dopóki będziemy w stanie organizować te dyżury, będziemy je kontynuować, bo dobro naszych pacjentów jest dla nas najważniejsze. Nasi pacjenci rzadko są zainteresowani wyjazdami do Kartuz czy dalej. Podczas naszych dyżurów przyjmujemy bardzo wiele pacjentów również na zastrzyki czy zmianę opatrunków. Nie wyobrażam sobie, by teraz pacjenci z całego powiatu mieli zgłaszać się do Kartuz. Uważam, że większe przychodnie powinny mieć prawo organizacji nocnej opieki we własnym zakresie, to potrzebne dla dobra pacjentów - podkreśla Stanisław Czerwonka, kierownik Kaszubskiego Centrum Medycznego w Sierakowicach.

Kolejne zmiany dla pacjentów mają zostać wdrożone w drugiej połowie 2018 roku. Wówczas w przychodniach przyszpitalnych będą realizowane świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

- Docelowo ambulatoryjna opieka specjalistyczna będzie przypisana do szpitali. Aby jednak zmiany wprowadzić stopniowo, do 30 czerwca 2018 roku wszystko funkcjonować będzie tak jak dotychczas. Jeśli więc pacjenci mają odległe terminy wizyt, to mogą być spokojni, zdążą je zrealizować - informuje Karol Góralski.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.