Żukowo. Potrzebna pomoc dla rodzeństwa, które straciło rodziców

środa, 15 marca 2017 r., 10:01
fot. nadesłane/UG Żukowo

Są bardzo młodzi, jednak życie zdążyło ich już brutalnie doświadczyć. Rodzeństwo z gminy Żukowo w krótkim czasie straciło oboje rodziców. Mieszkali w bardzo trudnych warunkach, zostali bez środków do życia. Od gminy otrzymali mieszkanie komunalne, wciąż jednak potrzebna jest pomoc. Osoby, które chciałyby się włączyć do akcji proszone są o kontakt z GOPS w Żukowie.

Rodzeństwo z niewielkiej miejscowości z gminy Żukowo znalazło się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Młodzi ludzie w wieku 16, 19 i 20 lat zostali doświadczeni przez los najpierw nagłą śmiercią matki, a potem chorobą i śmiercią ojca. Do tej pory rodzina mieszkała w bardzo trudnych i skromnych warunkach, w jednym pokoju i bez łazienki. W lokalu nie można było przeprowadzić remontu, gdyż rodzina nie posiadała prawa własności do zajmowanego lokalu. Sporadycznie korzystała z pomocy finansowej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żukowie.

Rodzina od 2006 roku była na liście osób oczekujących na mieszkanie z gminnego zasobu mieszkaniowego. 12 stycznia br. do Urzędu Gminy w Żukowie wpłynęło pismo informujące o śmierci wnioskodawczyni (matki) oraz o nieszczęśliwym wypadku ojca, który wkrótce potem zmarł. Z pisma wynikało, że pozostawione dzieci żyją w tragicznych warunkach. Pracownicy GOPS-u i żukowski samorząd natychmiast zaangażowali się w pomoc.

3 marca, podczas posiedzenia Komisji Komunalnej przy Radzie Miejskiej pozytywnie zaopiniowano wniosek o przyznanie mieszkania, które znajduje się w budynku wielorodzinnym w Żukowie. Rodzeństwo 9 marca odebrało od burmistrza klucze do lokalu. Podpisano umowę najmu na czas nieokreślony.

- Obecnie rodzeństwo od początku roku otrzymuje wsparcie w formie zakupu żywności przez sklep oraz przyznano pomoc finansową z przeznaczeniem na dofinansowanie remontu mieszkania, w którym mają niebawem zamieszkać, w tym na zakup paneli podłogowych i mebli. Otrzymali również wsparcie asystenta rodziny - informuje Beata Bujnowska-Kowalska referat programów rozwojowych i inspektor ds. promocji i kontaktu z mediami w żukowskim urzędzie.

Mieszkanie, które otrzymało rodzeństwo ma powierzchnię 37,60 m kw. Są w nim dwa pokoje, łazienka oraz kuchnia. Pod koniec ubiegłego roku przeprowadzono w nim remont - wymieniono część instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, jedno z pomieszczeń zaadaptowano na łazienkę. Wykonano instalację centralnego ogrzewania - zamontowano kaloryfery, bojler na ciepłą wodę użytkową oraz piec etażowy. Zamontowano również drzwi wewnętrzne, ułożono terakotę, glazurę, płyty gipsowo-kartonowe oraz odmalowano całe mieszkanie. Potrzeby jednak są ogromne.

Jak informuje GOPS, wciąż potrzebne są m.in. łóżka pojedyncze, kołdry, poduszki, żywność oraz środki chemiczne. Chętni mogą też przekazać darowizny finansowe, gdyż mieszkanie ma specyficzny układ, w związku z tym wymaga mebli pod zabudowę.

Mieszkanie ma niezagospodarowane poddasze, które również można byłoby zaadaptować na pokój, jednak wymaga kompleksowego remontu - potrzebne są materiały budowlane, płyty gipsowe itp.

Jeżeli ktoś chciałby udzielić rodzeństwu jakiejkolwiek pomocy, proszony jest o kontakt z pracownikiem socjalnym pod nr tel. 58 6818264 wew. 21.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.