Żukowo. Odbudują dawne serce miasta

środa, 15 marca 2017 r., 11:30
Wizualizacja przyszłego Centrum Kultury Żukowo Wizualizacja przyszłego Centrum Kultury Żukowo fot. nadesłane

Na początku ubiegłego roku żukowska gmina zakupiła dwie działki o powierzchni 2580 m kw. wraz ze znajdującymi się na nich budynkami przy ul. 3 Maja. Jeden z obiektów to były spichlerz z końca XIX wieku. Transakcja ta daje samorządowi możliwość realizowania zadań społecznych i kulturalno - edukacyjnych w przyszłym Centrum Kultury. Do tej pory na tego typu przedsięwzięcia nie było po prostu miejsca.

Koszty związane z zakupem nieruchomości wyniosły 1 mln 800 tys. złotych, w tym mieści się 681 tys. zł, które stanowiło wierzytelność żukowskiej Gminnej Spółdzielni SCh wobec gminy Żukowo z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na podstawie decyzji burmistrza z 2013 r.

W ramach projektu pn. Rewitalizacja Starego Centrum Żukowa powstanie Centrum Aktywności Rodzin (CAR) i Kreatywne Centrum Kultury i Edukacji (KCKiE). Pierwszy z wymienionych centrów mieścić się będzie w zmodernizowanym budynku starego spichlerza.

Ponadto rewitalizacja obejmie modernizację ul. 3 Maja (chodnik, oświetlenie, mała architektura). Planowana jest także adaptacja przestrzeni przy kościele WNMP w Żukowie. Obecnie jest to teren niezagospodarowany, na którym powstanie park miejski. Na przełomie marca i kwietnia ogłoszony zostanie konkurs na projekt architektoniczno - krajobrazowy tego obszaru.

W Centrum Aktywności Rodzin powstanie Klub Seniora, Klub Dobrych Rodziców, Kreatywna Akademia Rodzica i Kreatywna Akademia Dziecka. Kluby prowadzone będą przez gminę wraz z GOPS-em, a także przy zaangażowaniu organizacji pozarządowej, która w ramach konkursu zgłosiła się do wspólnej realizacji. Spółdzielnia "Bezpieczni Podopieczni" zajmie się prowadzeniem Klubu Seniora.

W Centrum Kulturalnym OKiS zadba o organizację wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

- Główną, zasadniczą częścią projektu mają być zadania społeczne - powiedziała Sylwia Laskowska - Bobula, zastępczyni burmistrza. - To pierwsza najważniejsza rzecz. Chodzi o konkretnie działania dla ludzi. Dla osób potrzebujących wsparcia, niesamodzielnych, ubogich, zagrożonych wykluczeniem społecznym, nieporadnych życiowo, a także dla osób starszych i niepełnosprawnych. Wszystkie wymienione wyżej osoby chcemy objąć specjalistycznymi usługami w ramach rewitalizacji.

Centrum Aktywności Rodzin obejmie także wsparcie psychologiczne, terapeutyczne, prowadzone będą warsztaty i indywidualna opieka.

- O finanse staramy się w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - dodała nasza rozmówczyni. - Środki, które zostały przydzielone naszej gminie na część inwestycyjną to kwota ponad 6 i pół mln zł. Cały koszt części inwestycyjnej wyniesie ponad 10 mln zł. Ogłoszenie przetargu na wykonawcę planujemy zaraz po podpisaniu umowy o dofinansowanie.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.