W niedzielę w Chmielnie Dzień Jedności Kaszubów

czwartek, 16 marca 2017 r., 20:01
fot. archiwum/MD-Z

W tym roku Chmielno będzie gospodarzem obchodów Dnia Jedności Kaszubów. W niedzielę przybędą tam mieszkańcy regionu z różnych zakątków Pomorza i nie tylko. Uroczystościom tradycyjnie towarzyszyć będzie próba ustanowienia nowego rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach. Organizatorzy zadbali jednak o to, by atrakcji było znacznie więcej.

Dzień Jedności Kaszubów to jedno z dwóch największych kaszubskich świąt. Upamiętnia pojawienie się pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX z dnia 19 marca 1238 roku. Księcia Szczecińskiego określono tam mianem "księcia Kaszub". Co roku gospodarzem imprezy jest inna miejscowość. Tym razem uroczystości odbędą się w Chmielnie.

Program obchodów

Uroczystości rozpoczną się od wspólnej mszy św. z kaszubską liturgią słowa o godz. 11 w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Chmielnie. Po niej, ok. godz. 12 uczestnicy obchodów przemaszerują w barwnym korowodzie ul. Gryfa Pomorskiego i ul. B.Grzędzickiego do Zespołu Szkół w Chmielnie. Oficjalne otwarcie obchodów zaplanowano na godz. 12.30. Na hali sportowej występować będą akordeoniści. Na parkingu przy szkole stanie duży namiot biesiadny, gdzie podziwiać można będzie występy artystyczne. Dodatkowe atrakcje przygotowano nie tylko w budynku szkoły, ale też w różnych zakątkach Chmielna, w niedalekim sąsiedztwie szkoły.

- Staraliśmy się, żeby ci którzy przyjadą do Chmielna 19 marca poznali jak najwięcej atrakcji naszej miejscowości, dlatego też zaprosiliśmy do współpracy różne podmioty. Dzień Jedności Kaszubów odbywać się będzie w całym Chmielnie, nie tylko w siedzibie szkoły. Mamy wielką nadzieję, że przyjedzie do nas co najmniej 373 akordeonistów, żeby ustanowić nowy rekord Polski. Z pewnością będzie bardzo ciekawie, gdyż zapowiedziało się też wielu twórców ludowych z całego Pomorza - mówi Edyta Klasa, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie.

Bicie rekordu Polski w jednoczesnej grze
Nieodłącznym elementem obchodów Dnia Jedności Kaszubów jest bicie rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach. Od kilku lat uczestnicy systematycznie ustanawiają nowe rekordy. W ubiegłym roku w Bojanie jednocześnie zagrało 372 muzykantów. Akordeoniści pod batutą Pawła Nowaka wykonają utwory - "Tata i koza" oraz polkę "Zbyszek". Na zakończenie natomiast zagrają wspólnie Kaszubski Hymn. Bicie rekordu zaplanowano na godz. 15, jednak wspólne próby muzykantów rozpoczną się już o godz. 12 w hali sportowej. Warto zjawić się wcześniej, by wspólnie poćwiczyć. Uczestnicy rejestrować się będą mogli już od godz. 11.

Pokazy filmowe, maraton czytania bajek i inne atrakcje
Gospodarze tegorocznych obchodów przygotowali dla uczestników DJK bardzo wiele dodatkowym interesujących propozycji. W siedzibie LGR Kaszuby - Centrum Promocji i Edukacji od godz. 12 do 16.30 odbędą się projekcje filmów pt. "Ze śmiercią na Ty", "Na psa urok", a także pokazy w sali interaktywnej. Ze szczegółowym programem zapoznać się można tutaj. W Centrum Informacji Turystycznej z kolei w godz. 12-16 podziwiać będzie można wystawę instrumentów kaszubskich z kolekcji Tadeusza Makowskiego. Na stadionie z kolei od godz. 13.30 do 14.30 poznać można będzie tradycyjne gry i zabawy kaszubskie. W trakcie obchodów na zwiedzających czekać będą też Muzeum Ceramiki Neclów oraz Galeria "Kaszubski Róg". W szkole z kolei podziwiać można będzie wystawę akordeonów z kolekcji Pawła Nowaka. Nie zabraknie też stoisk z dziełami twórców ludowych, i specjałami kaszubskiej kuchni. W szkole odbywać się będzie też maraton czytania bajek w języku kaszubskim. Chętni będą mogli odwiedzić też Środowiskowy Dom Samopomocy, gdzie nabyć będzie można piękne wyroby podopiecznych placówki.

Turniej gry w Baśkę
Tradycyjnie obchodom DJK towarzyszyć będzie turniej gry w Baśkę. Rozgrywki odbędą się w gminnym ośrodku kultury. Uczestnicy będą mogli się rejestrwoać w godz. 12-12.50. Rozpoczęcie zawodów planowane jest o godz. 13. Podsumowanie rywalizacji ma nastąpić ok. godz. 16.30.

Zmiany w organizacji ruchu i miejsca parkingowe
W związku z przemarszem uczestników obchodów w godz. 12-13.30 planowane jest zamknięcie ul. Gryfa Pomorskiego na odcinku z Centrum Informacji Turystycznej do Kościoła, kierowców będzie obowiązywał objazd wahadłowy ul. Garncarską i Bukowskiego. Parkingi znajdować się będą w miejscach oznaczonych na mapce. Do centrum miejscowości wpuszczane będą jedynie pojazdy gości honorowych, organizatorów i wystawców, pocztów sztandarowych oraz przewożące osoby niepełnosprawne.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.