Żukowo. 65. urodziny Szkoły Podstawowej im. Obrońców Wybrzeża

piątek, 17 marca 2017 r., 21:41
fot. nadesłane

16 marca to data Święta Szkoły Podstawowej im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie. Wspomnienie dramatycznych wydarzeń z historii II wojny światowej uczniowie klas IV-VI przekuli w manifest współczesnego patriotyzmu. Uroczysta akademia, która odbyła się w sali gimnastycznej żukowskiej podstawówki, była spotkaniem uczniów, rodziców, nauczycieli i całej społeczności dumnej z własnego imienia, sztandaru i godła.

Uczniowie odpowiedzialni za oprawę artystyczną apelu recytowali, śpiewali (solo i w chórze) oraz grali na instrumentach. Wyeksponowano też prace laureatów konkursu plastycznego, tematycznie związanego z regionem, jego bogactwem kulturowym i historią. Ukoronowaniem występów był pokaz dziecięcego zespołu folklorystycznego, który podkreślał kaszubską tożsamość Żukowa i dowodził żywotności naszych tradycji.

Choć tematyka wierszy i piosenek będących hołdem dla Obrońców Wybrzeża pełna była akcentów wojennych, dziecięcy entuzjazm, uśmiechy na twarzach i wystąpienie dyrektor szkoły Renaty Stubińskiej - Nalewajek miały wymowę pacyfistyczną i podkreślały wagę przywiązania do ojczyzny w czasach pokoju. Słowa skierowane do słuchaczy podczas inauguracji apelu, w których zachęcano do bycia dobrym człowiekiem, dobrym uczniem, dobrym nauczycielem, najpełniej wyrażają towarzyszące naszej codziennej pracy i dniom świątecznym myśli oraz intencje.

Wśród wykonawców pojawili się laureaci konkursów z klas IV - VI: muzycznego i recytatorskiego. Zarówno oni, jak i zwycięzcy pozostałych dwóch kategorii, czyli plastyki i wiedzy odebrali dyplomy z rąk Dyrekcji. Nad całością czuwała Bernadeta Ciach i Justyna Belgrau, odpowiedzialna za oprawę muzyczną oraz Marcin Pudlik, który przygotował występy chóru.

Najmłodsza brać uczniowska, klasy I - III, uczciła ten wyjątkowy dzień w marszowo - tanecznym rytmie, z domieszką historii zawartą w haśle "Za tamte dni nasze dziś dla nich podziękowanie" oraz z nutą humoru. Tłem tegorocznych występów były prace plastyczne laureatów Szkolnego Konkursu Plastycznego "Moja mała Ojczyzna" klas "0" - VI.
Szkoła, w dniu swoich urodzin, otrzymała z rąk dzieci, urodzinowy tort i prezenty. Drugoklasiści złożyli obietnicę, że będą pamiętać o szacunku, dobroci, uśmiechu, radości, wdzięczności, obowiązkowości i pracowitości. Był to naprawdę piękny przykład połączenia tradycji ze współczesnością.

Nad przebiegiem uroczystości czuwały wychowawczynie klas drugich Justyna Belgrau, Grażyna Boniec, Wioleta Wydrowska, Wiesława Bielawa - Belka, Agnieszka Rzepka, Paulina Stobba - Kur, Dorota Goszka - Stoltmann oraz Anna Wróbel.

nadesłane/SP w Żukowie

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.