Dni Otwarte w ZSP w Somoninie, Sierakowicach i Przodkowie

czwartek, 23 marca 2017 r., 10:38
fot. nadesłane/ZSP Somonino

We wtorek, 21 marca w szkołach ponadgimnazjalnych w całym powiecie odbywały się Dni Otwarte. Dla kończących w tym roku kolejny etap edukacji gimnazjalistów była to okazja, by poznać ofertę okolicznych placówek i zastanowić się nad dalszym kierunkiem kształcenia.

Relacjami z dni otwartych podzieliły się z nami Zespoły Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie, Sierakowicach i Przodkowie. Zdjęcia z Zespołu Szkół Technicznych i Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach obejrzeć można tutaj, natomiast z Żukowa tutaj.

Somonino
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie odwiedziło około 400 uczniów z 13 gimnazjów powiatu kartuskiego m.in. Kiełpina, Goręczyna, Kartuz, Miechucina, Tuchlina, Sierakowic, Kamienicy Szlacheckiej, Chmielna, Żukowa, Gowidlina i Przodkowa. Gospodarze przygotowali dla gości sporo atrakcji m.in. pokazy  kulinarne, popisy barmańskie, prezentacje wyjazdów i staży zagranicznych, gry, quizy i konkursy, promujące ofertę zawodów: gastronomicznych, hotelarskich, turystycznych oraz kierunków w ramach klas wielozawodowych. Uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności - podczas gotowania, flambirowania, serwowania deserów i obsługi konsumenta, promocji zdrowej żywności i zainteresowania m.in. aktorskie, fotograficzne i sprawnościowe. Szkoła również zaprosiła tego dnia przedstawicieli pracodawców i hoteli, z którymi współpracuje oraz przedstawiciela Kaszubskiego Związku Pracodawców - Zbigniewa Jareckiego.

Wśród odwiedzających pojawili się także uczniowie IV klasy ze Szkoły Podstawowej z Kiełpina, którzy również przybyli w celu poznawania zawodów. Mogli oni rozwinąć swoje umiejętności w kuchni - przygotowując pizzę, poznać szkołę poprzez udział w podchodach, podczas których musieli rozwiązywać łamigłówki oraz wykonać ciekawe doświadczenia chemiczne i fizyczne, a wszystko w ramach zajęć z "Liczbą Pi". Zakończyli dzień pełen nowych doświadczeń, pokazem filmu "Epidemia liczby Pi", słodkim poczęstunkiem i na koniec odebrali zasłużone nagrody.

Wydarzeniu towarzyszył też turniej gier planszowych zorganizowany przez kółko gier planszowych. Uczniowie walczyli ze sobą zespołowo w grach takich jak m.in.: Jungle Speed, Maskarada i Kolejka, w trzech sprawnościach: przebiegłość, planowanie i prędkość. Rywalizacja wyłoniła zwycięzców: ZSP w Somoninie (I miejsce) i dwie drużyny z Gimnazjum z Kamienicy Szlacheckiej (II i III miejsce).

Sierakowice
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach podczas Dnia Otwartego odwiedzili uczniowie gimnazjów z Sierakowic, Kamienicy Szlacheckiej, Klukowej Huty, Mściszewic, Gowidlina, Sulęczyna, Bukowiny, Linii, Kamienicy Królewskiej, Miechucina i Tuchlina. Wydarzenie ZSP współorganizował z Zasadniczą Szkołą Zawodową. Gimnazjalistów i ich wychowawców witali w holu szkoły dyrektor Zasadniczej Szkoły Zawodowej Krystyna Formela i wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Marzena Majcher.

Już w holu młodzież mogła zapoznać się z folderami prezentującymi ofertę kształcenia, wypełnić "quiz" o szkole, posłuchać prezentacji wokalnych i instrumentalnych uczniów oraz poczęstować się ciastkami i napojami przygotowanymi w pracowni żywienia. Goście podzieleni na 15 osobowe grupy pod opieką starszych koleżanek i kolegów odbywali wędrówkę po szkole. Nauczyciele i uczniowie zaangażowani przygotowali dla nich wiele atrakcji. W sali gimnastycznej rozlokowały się liczne stoiska. Na jednym z nich odbywała się prezentacja profilu fotograficzno-dziennikarskiego naszego LO - wszyscy chętni mogli zapozować do zdjęć w niezwykłych aranżacjach i otrzymać wybraną fotografię na pamiątkę. Inne stoiska zapoznawały z realizowanymi i planowanymi projektami międzynarodowymi, z osiągnięciami sportowymi, działaniami w dziedzinie kultury - m. in. z"Piąteczką", czyli szkolną gazetą, a także ze specyfiką kształcenia w zawodzie technik ekonomista.

W sali lustrzanej "Fabryka piękna" oferowała usługi fryzjerskie i kosmetyczne, w wykonaniu uczennic Zasadniczej Szkoły Zawodowej. W pracowni gastronomicznej uczniowie technikum zorganizowali "Kuchenne rewolucje" - pokaz wykonania i degustację zdrowych przekąsek, a także proekologiczne i zapoznające gimnazjalistów z kształceniem w zawodzie technik agrobiznesu stoisko "Okaż kulturę - chroń naturę". Szkolna świetlica zamieniła się w salę "Starego kina", którego repertuar obejmował horror i komedię - filmy autorstwa uczniów ZSP.  W sali języków obcych "Językowy zawrót głowy" oferował gry i quizy multimedialne.


Przodkowo
Sporo atrakcji dla gimnazjalistów przygotował też Zespł Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie. Oprócz promocji kierunków kształcenia, gimnazjaliści mogli podglądać pracę studentów Architektury Politechniki Gdańskiej, skorzystać z porad doktora Witolda Koziroka
z Akademii Morskiej w Gdyni, dzięki specjalnemu urządzeniu uczniowie mieli możliwość sprawdzenia pomiaru tkanki tłuszczowej i dokonania analizy żywieniowej. Dodatkową atrakcją dla gimnazjalistów był pokaz maszyn rolniczych, oraz nowoczesnych technologii informatycznych. Każdego gościa poczęstowano pysznymi przekąskami przygotowanymi przez uczniów klas Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.