Sierakowice. Kierowcy jeżdżą za szybko - mieszkańcy apelują o częstsze patrole policji

piątek, 24 marca 2017 r., 13:23
fot. AL

W Sierakowicach odbyła się debata społeczna z udziałem przedstawicieli policji. Mieszkańcy, głównie sołtysi i radni, mieli więc okazję zgłosić nurtujące ich problemy dotyczące bezpieczeństwa w gminie. Szczególnie zwracano uwagę na newralgiczne odcinki dróg, na których najczęściej dochodzi do wypadków oraz na to, że kierowcy nie respektują ograniczeń prędkości.

- Ostatnia debata społeczna w Sierakowicach odbyła się tok temu. Dotyczyła ona bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jej wynik był szereg działań przeprowadzonych na terenie gminy Sierakowice przez funkcjonariuszy w celu polepszenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Patrząc na same statystyki, widać poprawę. W 2016 roku odnotowano mniej kolizji, wypadków, mniej osób rannych i ofiar śmiertelnych. Przez cały rok wydział ruchu drogowego kierował patrole policji na teren gminy Sierakowice i są tego efekty - mówiła Magdalena Formela z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach.

Mimo iż statystyki w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym uległy poprawie, podczas tegorocznej debaty problemy poruszane przede wszystkim przez sołtysów także dotyczyły głównie zakresu ruchu drogowego.

- Miejscem szczególnie niebezpiecznym w Kamienicy Królewskiej jest co prawda nieczynny przejazd kolejowy w kierunku miejscowości Linia. Nie jest on oznakowany. Druga sprawa to ograniczenie prędkości. Znak ograniczający ją do 40 km/h usytuowany jest za przejazdem, a ograniczenie powinno obowiązywać także na tym przejeździe - podkreślał sołtys Kamienicy Królewskiej Ryszard Piasecki.

- Ponadto niebezpieczne jest także przejście dla pieszych na początku miejscowości. Jest ono nieoświetlone. Obok znajduje się przystanek autobusowy. Może warto postawić w tym miejscu lampę, by była lepsza widoczność, tym bardziej, że jest to teren zabudowany i piesi nie mają obowiązku być wyposażeni w elementy odblaskowe - dodawał.

Komendant Komisariatu Policji w Sierakowicach zapewnił, że zwróci się w tym zakresie do zarządcy dróg, by poprawić infrastrukturę celem polepszenia bezpieczeństwa.

Ponadto zwrócono także uwagę na jeden z "czarnych punktów" drogowych na terenie powiatu kartuskiego, a więc odcinek drogi wojewódzkiej Puzdrowo - Gowidlino.

- Trasa Kawle - Gowidlino jest niebezpiecznym odcinkiem drogi. Problem ten poruszany był wielokrotnie. Niestety nic nie robi się w tym kierunku. Nie ma żadnego ograniczenia, ani linii podwójnej ciągłej, co mogłoby wpłynąć na bezpieczeństwo - zaznaczała sołtys Gowidlino Jolanta Dyszer.

- Może niekoniecznie powinien być ustawiony tam znak ograniczający prędkość, ale z pewnością powinny pojawić się linie. Jeżeli są linie rozdzielające pasy ruchu, to na pewno jest bezpieczniej. O tej porze roku linie powinny być już namalowane - dodawał przewodniczący Rady Gminy Sierakowice, Zbigniew Suchta.

- Jest to jedno z newralgicznych miejsc w powiecie, po odcinku drogi krajowej K20 Żukowo - Kościerzyna. Często dochodzi tu do wypadków, w których giną ludzie, a wielu z nich zostaje ciężko rannych. Czy nie warto jednak rozważyć możliwości ograniczenia prędkości. Jest to prosty odcinek drogi, więc tym bardziej kusi kierowców, aby przyspieszyć. Tym bardziej, że tą trasą wiele osób chodzi także pieszo - podnosił z kolei wójt gminy Sierakowice, Tadeusz Kobiela.

Przedstawiciele policji potwierdzili, że to właśnie wskutek nadmiernej prędkości na tej trasie dochodzi do zdarzeń drogowych.

- Przyczynami tych wypadków na odcinku Kawle - Gowidlino faktycznie jest nadmierna prędkość. Gwoli przypomnienia, nie można przekraczać dozwolonej prędkości, która na tym odcinku wynosi 90 km/h. Niestety często te prędkości są przekraczane, dlatego też przekażemy informacje do ruchu drogowego, by zwiększyć nadzór nad tym odcinkiem drogi - podkreślał szef sierakowickiej policji, asp. szt. Witold Bronk.

Jak dodawał, odcinek ten znajduje się poza terenem zabudowanym. Dlatego też piesi są zobowiązani do tego, aby nosić kamizelki odblaskowe. Za brak elementów odblaskowych piesi mogą zostać ukarani mandatem karnym.

- Dobrze, że poruszył pan temat pieszych. Każdy kierowca jak tu siedzi, pewnie spotkał się z pieszym, który nie był wyposażony w żaden element odblaskowy. Jest to bardzo nieprzyjemny moment, bo taką osobę widzi się w ostatniej chwili i trudno jakkolwiek zareagować. Myślę, że dość już upomnień, a warto karać takie osoby za brak kamizelki odblaskowej, dla ich własnego bezpieczeństwa - zaznaczał jeden z sołtysów.

Dyrektor szkoły w Tuchlinie poruszył z kolei temat przejścia dla pieszych w Mojuszu na drodze wojewódzkiej, gdzie mimo iż obowiązuje ograniczenie prędkości, kierowcy go nie respektują. Podobnie sytuacja przedstawia się w Tuchlinie. Tam kierowcy, jak zauważyli mieszkańcy, mają problem z dostosowaniem się do znaku mówiącym o drodze z pierwszeństwem przejazdu.

- Niektórzy myślą, że drogą z pierwszeństwem przejazdu jest droga wojewódzka relacji Tuchlino - Mściszewice. A tak nie jest. Pierwszeństwo mają kierowcy poruszający się trasą Tuchlino - Podjazdy. Może warto posłać tam patrol policji, bo kiedyś może dojść tam do tragedii - podkreślał Jarosław Jóskowski.

Komendant sierakowickiego komisariatu obiecał zainterweniować także w tym przypadku. Dodajmy też, że zarówno odcinki, na których kierowców nagminnie przekraczają prędkość lub inne miejsca niebezpieczne można oznaczać na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Jak to uczynić? Wystarczy, że wejdziesz w ten link. Wybierz interesujący Cię region, a potem oznaczysz jakie zagrożenia występują w Twojej okolicy.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.