W nocy z soboty na niedzielę pośpimy godzinę krócej

sobota, 25 marca 2017 r., 10:44
fot. internet

Pod koniec października ubiegłego roku cieszyliśmy się z tego, że pośpimy godzinę dłużej, ponieważ zaczął obowiązywać czas zimowy. Teraz przyszłą pora na "rewanż". W nocy z soboty na niedzielę przechodzimy na czas letni i - niestety - pochrapiemy sobie 60 minut krócej. Pamiętajmy więc, że o godz. 2 powinniśmy przesunąć wskazówki zegarka o godzinę do przodu.

Odbywająca się dwa razy w roku zmiana czasu ma na celu oszczędzanie energii i bardziej efektywne wykorzystanie światła dziennego. Jednak eksperci nadal się kłócą o to, czy zmiana czasu faktycznie się nam opłaca.

Krótsze spanie na pewno nie wpływa dobrze na nasze samopoczucie. Jesteśmy markotni, ospali, popełniamy też błędy, które są efektem dekoncentracji. Ponadto naukowcy ostrzegają, że przy zmianie czasu na wiosenny ryzyko zawału zwiększa się aż o 10 procent. Nie bagatelizujmy tego. Lekarze zalecają, aby kłaść się wcześniej spać, a sen powinien trwać od 6 do 7 godzin. Zalecana też jest gimnastyka.

W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w 1919 roku. Później stosowano ją w latach 1946-1949 i 1957-1964. Dopiero od roku 1977 jest ona praktykowana nieprzerwanie.

Dodajmy, że zmiana czasu z letniego na zimowy w tym roku nastąpi z soboty na niedzielę 28/29 października. Wówczas będziemy mogli cieszyć się z dodatkowej godziny snu.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.