Gm. Sierakowice. Złóż wniosek i zdobądź dotację na wymianę pieca CO

niedziela, 26 marca 2017 r., 11:02
fot. archiwum

Mieszkańcy gminy Sierakowice mogą ubiegać się dofinansowanie na wymianę pieców CO na ekologiczne, a więc opalane gazem, biomasą, czy olejem opałowym. Dotacja na wymianę kotłów w budynku jednorodzinnym może wynosić maksymalnie 5.750 zł, w przypadku obiektów wielolokalowych 14.300 zł. Wnioski można składać do 10 maja.

Sierakowicki urząd gminy niebawem rozpocznie nabór wniosków na dofinansowanie do wymiany kotłów węglowych. Osoby, które zastanawiają się nad zmianą systemu ogrzewania na bardziej ekologiczne mogą zaoszczędzić do 40 proc. kosztów związanych z wymianą pieca.

- Projekt dotyczy wymiany kotłów opalanych węglem na kotły opalane gazem, biomasą, czyli najczęściej pelletem oraz olejem opałowym. Tego rodzaju źródła ciepła są bowiem dofinansowywane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Maksymalnie będzie można pozyskać dotację w wysokości 40 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5.750 zł na wymianę jednego pieca w budynku jednorodzinnym W przypadku budynku wielolokalowego dotacja moze wynieść 14.300 zł - wyjaśnia Mariusz Laska z Urzędu Gminy w Sierakowicach.

O dotację mogą ubiegać się zarówno osoby fizyczne, jak i wspólnoty mieszkaniowe. Większe szanse na otrzymanie dofinansowania mają mieszkańcy spoza Sierakowic.

- Świadomie chcemy wyjść z tym projektem poza Sierakowice. Perspektywa budowy w najbliższych latach gazociągu w Sierakowicach, pozwoli na przyłączenie się tutejszych mieszkańców do sieci gazowej - zaznacza zastępca wójta gminy Sierakowice, Zbigniew Fularczyk.

- Wiemy, że najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, jest gaz. W przypadku budowy gazociągu w Sierakowicach, mieszkańcy będą mogli ubiegać się o dotację na wymianę pieca na gazowy, jak i przyłączenie do sieci. Na razie preferujemy osoby spoza Sierakowic, bo chcemy dofinansować wymianę kotłów w rejonach, gdzie będą one wykorzystywane przez dłuższy czas, gdyż tych terenów nie obejmie budowa gazociągu - uzupełnia Mariusz Laska.

Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy Sierakowic nie mogą składać wniosków. Ich wnioski będą jednak niżej punktowane.

O tym, który wniosek zakwalifkuje się do dotacji, będzie decydować kryterium punktowe. Wnioski można składać do 10 maja.

Z regulaminem przyznawania dotacji można zapoznać się tutaj.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.