W Szymbarku powstało nowe koło gospodyń wiejskich

niedziela, 26 marca 2017 r., 17:32
fot. nadesłane

Mają głowy pełne pomysłów i ogromne chęci do działania - w gminie Stężyca powstało kolejne koło gospodyń wiejskich. Swoje talenty kulinarne i artystyczne na rzecz promowania kultury kaszubskiej, promowania nowoczesnego wizerunku gospodyni i działań dla lokalnej społeczności postanowiły wykorzystać mieszkanki Szymbarku.

Swoją działalność oficjalnie rozpoczęły 28 lutego. Spotykają się co tydzień i już realizują swoje pierwsze plany. Tych jest wiele - szymbarskie gospodynie są pełne chęci do działania - po to, by ożywić życie swojej miejscowości.

- Szymbark to duża miejscowość, ale dotąd działo się w niej niewiele. Pomysł założenia koła zrodził się stąd, że chciałyśmy wnieść coś nowego do życia naszej społeczności, stworzyć miejsce do wspólnych spotkań, zintegrować się i razem stworzyć coś fajnego - opowiada Marzena Treder, pomysłodawczyni utworzenia koła, która została też jego przewodniczącą.

Już pierwsze spotkanie przyciągnęło wiele pań zainteresowanych działalnością w kole, na kolejne przybyło jeszcze więcej.

- Przed pierwszym spotkaniem rozwiesiłyśmy plakaty w różnych punktach wsi, wieść rozniosła się też pocztą pantoflową. Jestem bardzo szczęśliwa, że tyle pań zdecydowało się do nas dołączyć - mówi Marzena Treder.

Obecnie w kole działają 22 panie w wieku od 26 do 60 lat. Funkcję zastępcy pani Marzeny pełni Sonia Formela, skarbnika natomiast Dorota Dułak. Danuta Pyż-Dopita została sekretarzem koła, do zarządu należy też Danuta Hirsz.

- Członkinie naszego koła to panie w różnym wieku o wielu talentach. Wśród nas są wspaniałe kucharki, gospodynie domowe, kosmetyczki, panie przebywające już na emeryturze, ale też takie, które prowadzą własną działalność. Dotąd znałyśmy się tylko z widzenia, połączyła nas natomiast chęć zintegrowania się i zrobienia czegoś dla naszej wsi - mówi szefowa koła.

Panie działają zaledwie od miesiąca, ale od samego początku ostro wzięły się do pracy. Spotkania członkiń odbywają się co tydzień w szymbarskiej bibliotece. Od kwietnia jednak będą miały swoją siedzibę - budynek na boisku szkolnym.

- Spotkałyśmy się z dużą życzliwością stężyckiego samorządu. Bardzo pomógł nam wójt Tomasz Brzoskowski, który ufundował nam stroje i namiot, który będziemy wykorzystywać przy różnego rodzaju imprezach plenerowych. Pomoc nam już również zadeklarowali strażacy z naszego OSP. Druhowie obiecali, że pożyczą nam swój agregat, jeśli będzie taka potrzeba. Bardzo wszystkim dziękujemy za życzliwość - podkreśla szefowa koła.

Pierwsze efekty działalności gospodyń podziwiać można będzie w Niedzielę Palmową. Reprezentacja KGW wniesie do szymbarskiego kościoła dwumetrową palmę. Panie przygotowują ją od kilkunastu dni. To nie jedyny pomysł członkiń KGW.

- Chcemy zorganizować zajęcia sportowe dla pań, w przyszłości chciałybyśmy również organizować różne wycieczki integracyjne, by się poznać i ciekawie wspólnie spędzać czas. Będziemy też prezentować się na lokalnych imprezach. Zadebiutujemy już 20 maja podczas Przebojowej Majówki - mówi Marzena Treder.

To tylko niektóre z planów gospodyń, jak same podkreślają - przed nimi wiele wyzwań, ale są zwarte i gotowe do działania.

- Panie ogromnie się zaangażowały w naszą działalność, to naprawdę wspaniałe. Nasze członkinie są pełne zapału i energii, z radością przychodzą na nasze spotkania. A każde kolejne niesie kolejne pomysły. Wszystko zapowiada się naprawdę fajnie - podkreśla przewodnicząca.

Gospodynie mają już swój profil na facebooku. Tam znaleźć można m.in. aktualne informacje o działalności koła. Panie, które chciałyby dołączyć do stowarzyszenia mogą to uczynić w każdej chwili.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.