Czas na wiosenne porządki. Jak uporać się z nimi szybko i sprawnie?

czwartek, 30 marca 2017 r., 16:04

Rozpoczynająca się kolejna pora roku i nadchodzące święta wielkanocne to doskonały moment na wiosenne porządki. Jednym sprawiają one przyjemność, dla innych są przykrym obowiązkiem, jednak zmierzyć się musi z nimi każdy. Dziś podpowiadamy, co zrobić, by sprzątanie poszło nam szybko, sprawnie i efektywnie, dzięki czemu możemy zaoszczędzić sporo czasu.

Już najwyższa pora przebudzić się z zimowego letargu i z radością powitać rozpoczynającą się wiosnę. Coraz dłuższe dni, poprawiająca się pogoda sprawiają, że nabieramy rozpędu i z energią rozpoczynamy przygotowania do nowego sezonu wiosenno-letniego. Te jednak są ściśle związane z porządkami, które w okresie przedświątecznym czekają każdego z nas. Mycie okien, porządkowanie ogrodu, szorowanie łazienek - to zadania, które niektórzy podejmą z przerażeniem, inni zaś zabiorą się do nich z przyjemnością. Porady, które dziś przygotowaliśmy sprawią, że zarówno jedni, jak i drudzy ze sprzątaniem uporają się szybko i sprawnie.

Często bywa tak, że w natłoku codziennych obowiązków, związanych z pracą i opieką nad dziećmi trudno wygospodarować czas na zrobienie generalnych porządków i gruntowne posprzątanie domu. Wówczas warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Można im zlecić kompleksowe sprzątanie domu lub też czynności, których szczególnie nie lubimy takie, jak mycie okien czy czyszczenie tapicerek lub dywanów.

- Wynajęcie zewnętrznej firmy sprzątającej to świetnie rozwiązanie dla osób zabieganych i zapracowanych. Pozwala oszczędzić czas, a często także i pieniądze, bo bywa tak, że więcej wydamy na środki czystości niż na usługę. Wybierając firmę zajmującą się sprzątaniem warto wybrać taką, która zagwarantuje nam komfort i bezpieczeństwo i ma dobrze dobraną ofertę do naszych potrzeb. Warto również zwrócić uwagę, jakich środków używa wykonawca usługi. Bardzo dobrze sprawdza się sprzątanie przy użyciu pary wodnej, jest to ekologiczne i przede wszystkim antyalergiczne. Z usług firmy sprzątającej można też skorzystać przy pracach wokół domu i porządkach w ogrodzie - podkreśla Weronika Sitterlee z firmy Eko-Wera, zajmującej się sprzątaniem.

Nie brakuje też osób, które uwielbiają domowe porządki, a sprzątanie po prostu sprawia im przyjemność. Widok lśniącego, własnoręcznie posprzątanego domostwa daje im radość i satysfakcję. Domowe sprzątanie można jednak sobie ułatwić i to na kilka sposobów. Współczesna technologia daje nam w tej dziedzinie sporo możliwości. Warto zainwestować w takie sprzęty, które później pozwolą nam zaoszczędzić sporo czasu, ale też i energii.

- W mieszkaniach, które mają dużo okien i luster doskonale sprawdzi się myjka parowa do okien, firmy Karcher. To urządzenie pozwoli nam umyć okna szybko i wygodnie. Będą czyste i lśniące bez wielogodzinnego polerowania. Kolejnym przydatnym urządzeniem, zwłaszcza w mieszkaniach o niewielkim metrażu będzie suszarka kondensacyjna. Wiele ubrań po wyjęciu z suszarki nie wymaga już prasowania, co dodatkowo pozwoli nam zaoszczędzić czas. W domach, gdzie są wykładziny bądź dużo dywanów lub też, gdzie przebywają zwierzęta znakomicie sprawdzi się odkurzacz piorący. Odpowiednio dobrane urządzenie wcale nie będzie nas kosztowało kroci, a zapewni nam czysty, pachnący dom, bez alergii - podkreśla mówi Marek Próchniak, kierownik sklepu Zarex, który jest punktem sieci My Center w Kartuzach.

Przygotowując się do porządków czy to w domu, czy w ogrodzie, warto zaopatrzyć się w odpowiednią odzież, dzięki której nie zniszczymy codziennego ubrania i skóry dłoni. Warto też pamiętać o zakupie odpowiedniej chemii do sprzątania. Możemy sporo zaoszczędzić kupując np. większe opakowania.

- Stosując odpowiednią odzież, dostosowaną do rodzaju prac, jakie chcemy wykonać możemy uchronić nie tylko codzienne ubrania przed zniszczeniem, ale też naszą skórę. Podczas porządków w domu czy w ogrodzie nasze dłonie narażone są na działanie różnych substancji chemicznych, które mogą niszczyć skórę, dlatego koniecznie należy się zaopatrzyć w odpowiednie rękawice i strój ochronny. Wiosna to czas prac w ogrodzie, wiele osób przygotowuje drzewka do sezonu poprzez robienie oprysków. Pamiętajmy, że przy takich pracach konieczne jest zastosowanie maski ochronnej na twarz. Przy porządkach w domu warto z kolei pamiętać o odpowiednim dobraniu środków chemicznych do rodzaju czyszczonej powierzchni, jeśli zastosujemy nieodpowiedni - szybko możemy ją uszkodzić. Jeśli sprzątamy, warto zwrócić uwagę również na to, że zaopatrując się w środki w większych pojemnikach łatwo zaoszczędzimy pieniądze - radzi Rafał Kroll z firmy Remax, oferującej odzież ochronną, środki czystości i artykuły do sprzątania.

Po kończącej się zimie na szczególną uwagę zasługują również elewacje i dachy naszych domów. Najczęściej jest tak, że po zimie prezentują się mało efektownie, pojawiające się tu i ówdzie zacieki, popsują wygląd nawet najbardziej eleganckiego domostwa. Uporać się z tym samodzielnie nie jest taką prostą sprawą, jednak i w tym przypadku wesprzeć się możemy pomocą specjalistów.

- Profesjonalna firma zajmująca się czyszczeniem elewacji pomoże nam w usuwaniu brudów, osadów czy mchów nie tylko z elewacji, ale też z dachu. Ważne jest jednak, by wybierając tę usługę sprawdzić, jak dana firma pracuje i czy ma odpowiednie środki, czyli takie które nie szkodzą środowisku. Zanieczyszczenia z fasad usuwane są zimną i gorącą wodą pod ciśnieniem. Jeśli zabrudzenia są silne trzeba się wesprzeć chemią, bardzo istotne jest jednak, by korzystać ze środków, które ulegną biodegradacji i są przyjazne środowisku. Takiej firmie możemy też zlecić nie tylko czyszczenie, też malowanie. Z kolei osoby, które wolą takie prace wykonywać samodzielnie zamiast kupować drogi, specjalistyczny sprzęt, mogą go wypożyczyć - radzi Dariusz Szczepański, właściciel firmy Czyste Fasady.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.