Kartuzy. Poznaliśmy laureatów nagród Kartesko Skra

piątek, 31 marca 2017 r., 21:19
fot. MD-Z

Już po raz siedemnasty kartuski samorząd uhonorował osoby, instytucje i firmy, które w sposób szczególny przyczyniły się do promocji i rozwoju gminy Kartuzy. W tym roku burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński wręczył osiem nagród głównych, dziesięć wyróżnień i dwie nagrody specjalne.

W piątkowy wieczór w Kartuskim Centrum Kultury już po raz siedemnasty uhonorowano postaci zasłużone dla gminy i lokalnego środowiska. Kartuski samorząd nagradza w ten sposób najaktywniejszych społeczników, sportowców, działaczy, przedsiębiorców i ludzi kultury od 2001 roku. Od sześciu lat nagroda burmistrza wręczana jest pod nazwą "Kartesko Skra".

- Po raz kolejny wręczamy "kartuskie Oskary". Kartesko Skra to podziękowanie nasze, mieszkańców gminy i miasta dla tych, którzy działają ponad przeciętność. Chcemy w sposób szczególny podziękować za ich wkład w tworzenie naszej Małej Ojczyzny. Tworzymy coś wspaniałego, ale jest to możliwe wtedy, kiedy działamy razem - podkreślał burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński.

Gala nagród nie bez powodu odbyła się 29 marca, tego dnia przypada bowiem 94. rocznica nadania Kartuzom praw miejskich. Na uroczystość prócz bohaterów wieczoru - czyli laureatów, zaproszono także przedstawicieli władz samorządowych, parlamentarnych oraz instytucji i organizacji współpracujących z gminą. Wieczór uświetnił występ Macieja Miecznikowskiego z zespołem.

Nagrody "KARTËSKÔ SKRA" otrzymali:

W kategorii "Sport":

Szymon Sajnok - za osiągnięcia we współzawodnictwie sportowym w 2016 roku, szczególnie za zdobycie srebrnego medalu Mistrzostw Europy U-23 w Kolarstwie Torowym oraz zwycięstwo w zawodach cyklu Pucharu Świata w Apeldoorn w konkurencji omnium.

Arkadiusz Zalewski - za wysokie osiągnięcia sportowe uzyskane przez zawodników sekcji pływania UKS TROPS Kartuzy na szczeblu krajowym i międzynarodowym w roku 2016, które dały wiele radości kartuskim kibicom pływania i przyczyniły się do promocji gminy Kartuzy.

Jakub Skierka - za osiągnięcia we współzawodnictwie sportowym w 2016 roku, szczególnie za zdobycie srebrnego medalu Mistrzostw Europy Juniorów w Pływaniu (w wyścigu na 200 m stylem grzbietowym) oraz brązowego medalu tej imprezy w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym.

W kategorii "Pomagają innym":

Krystyna Herzberg - za integrację środowiska wolontariuszy działających na rzecz Kartuskiego Hospicjum Domowego Caritas, propagowanie szlachetnej idei pomocy drugiemu człowiekowi, która daje nadzieję i siłę w walce z chorobą nowotworową oraz koordynowanie różnorodnych działań charytatywnych wspomagających opiekę paliatywną na terenie gminy Kartuzy.

W kategorii "Kultura":

Kazimierz Formela - za różnorodne działania służące zachowaniu tradycji naszych przodków oraz dbałość o upowszechnianie bogactwa kaszubskiej kultur poprzez działalność w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim, a w szczególności wieloletnie kierowanie kartuskim oddziałem tej organizacji.

W kategorii "Przedsiębiorczość":

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe i Handlowe ELUS sp. jawna - Kazimierz Hinc, Leszek Kuźma - za konsekwentne dążenie do rozwoju firmy oferującej swoje usługi mieszkańcom, dającej nowe miejsca pracy i możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego, a także otwartej na potrzeby lokalnej społeczności.

W kategorii "Promocja"

Ryszard Mielewczyk - za dzielenie się swoim doświadczeniem w dziedzinie promocji, sprawując funkcję przewodniczącego rady Muzeum Kaszubskiego im. F. Tredera w Kartuzach oraz wieloletnie dokumentowanie fotograficzne najważniejszych wydarzeń z historii Kartuz.

Stanisława i Marek Neubauerowie - pracownia Plastyczno-Fotograficzna Multi color - za różnorodne działania mające na celu promocję bogactwa kaszubskiej kultury, a szczególnie wykorzystanie motywów kaszubskich we współczesnym wzornictwie użytkowym oraz promocję gminy Kartuzy poprzez działalność Galerii Neubauer.


Wyróżnienia burmistrza Kartuz "KARTËSKÔ SKRA" w 2017 roku otrzymali:

Lech Brillowski (Newsda Sp. z o.o.) - za stałe dążenie do poszerzania rynków zbytu swoich produktów, wysoki profesjonalizm w kontaktach z klientami i budowanie marki firmy godnej zaufania.

Jan Plichta (Invest Metal) - za konsekwentny rozwój oraz stworzenie nowoczesnej firmy, dla której spełnienie oczekiwań klientów i ich pełne zadowolenie jest najważniejszym priorytetem, a także wspieranie wydarzeń kulturalnych i sportowych organizowanych na terenie gminy Kartuzy.

Tadeusz Zawada - za wieloletnią pracę trenerską służącą upowszechnieniu aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, a szczególnie uprawiania piłki nożnej oraz inicjatywę powstania Szkółki Piłkarskiej "Jedyneczka", która stała się miejscem rozwoju talentów piłkarskich.

Nieformalna Grupa Rowerowa "Kaszuby" - Natalia Bobrowska, Robert Lewandowski - za podejmowanie różnorodnych inicjatyw sportowo-rekreacyjnych oraz turystycznych, gwarantujących dobrą zabawę, aktywizujących i integrujących środowisko rowerzystów oraz wspierających promocję gminy Kartuzy.

Druh Edmund Kierznikowicz - za podejmowanie działań służących poprawie bezpieczeństwa przeciwpożarowego gminy Kartuzy oraz wspieranie wielu inicjatyw społeczności lokalnej Starej Huty oraz otwarte serce na potrzeby drugiego człowieka.

Marek Ulanowski - za działalność na rzecz promocji uprawiania "królewskiej dyscypliny" jaką są szachy, a szczególnie wsparcie udzielane zawodnikom Kartuskiego Klubu Szachowego ORMUZD.

Wacław Piepiórka - za zaszczepienie wśród mieszkańców Kartuz aktywności fizycznej poprzez działalność sekcji Taekwondo, która od 30 lat cieszy się niezmiernym zainteresowaniem, a także okazywane wsparcie przy organizacji imprez kulturalnych i sportowych na terenie gminy Kartuzy.

Druh Kazimierz Trepczyk - za kontynuowanie tradycji strażackich orkiestr dętych poprzez działalność Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kartuzach, która swoim atrakcyjnym repertuarem budzi podziw i daje swoim słuchaczom niepowtarzalne wrażenia artystyczne.

Jan Kamiński - za różnorodne działania kształtujące wrażliwość plastyczną dzieci i młodzieży, dających możliwość wszechstronnego rozwoju uzdolnień i zainteresowań artystycznych.

Ks. Bogdan Myszk - za realizację prac konserwatorskich i restauratorskich w kościele parafialnym w Mirachowie, które przyczyniły się do przywrócenia pełni blasku świątyni.

Nagrody specjalne burmistrza Kartuz "KARTËSKÔ SKRA" otrzymali:

Muzeum Kaszubskie im. F. Tredera w Kartuzach - nagroda specjalna została przyznana w roku jubileuszu 70 -lecia działalności Muzeum, w podziękowaniu za pracę na rzecz zachowania i upowszechniania tradycji kaszubskiej kultury poprzez prezentację dorobku naszych przodków a także promocję gminy Kartuzy podczas organizowanych na terenie placówki imprez.

Komenda Hufca ZHP Kartuzy - nagroda specjalna została przyznana w roku jubileuszu 90-lecia działalności harcerstwa w Kartuzach, w podziękowaniu za wspieranie wychowania dzieci i młodzieży oraz tworzenie warunków do ich wszechstronnego rozwoju.

Podczas gali w sposób szczególny upamiętniono osobę śp. Jacka Wrońskiego, przedsiębiorcy, społecznika i mecenasa sportu, który odszedł niespodziewanie w styczniu br.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.