Ponad 1600 osób na trasie II Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Dziemian do Wiela

sobota, 1 kwietnia 2017 r., 13:50
fot. AL

W nocy z 31 marca na 1 kwietnia w 11 państwach i 251 miastach odbyły się Ekstremalne Drogi Krzyżowe. Po raz drugi z tej formy duchowości mieli okazję doświadczyć mieszkańcy Pomorza, którzy skorzystali z zaproszenia sióstr Franciszkanek z Orlika i udali się w milczącą wyprawę z Dziemian do Wiela, przerywaną rozważeniami kolejnych stacji drogi krzyżowej. W sumie wzięło w niej udział ponad 1.600 osób.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyjątkowe wydarzenie dla osób wierzących, które kochają wyzwania i lubią pokonywać własne słabości. To indywidualna wędrówka połączona z duchowymi rozważaniami. W tym roku odbyła się w 11 państwach i 251 miastach. Jej uczestnicy pokonali jedną z 451 zaplanowanych tras. Jedna z nich wiodła z Dziemian do Wiela.

W II Ekstremalnej Drodze Krzyżowej Diecezji Pelplińskiej pątnicy mieli do wyboru dwie trasy: św. Antoniego liczącą 28 km oraz św. Franciszka o długości 41 km. W sumie w drodze krzyżowej wzięło udział ponad 1600 osób, które wyruszyły z własnoręcznie wykonanym krzyżem w nocną milczącą wyprawę przerywaną rozważaniami kolejnych stacji drogi krzyżowej. Niewątpliwie był to kilkugodzinny czas na wyciszenie, medytację, osobisty kontakt z Panem Bogiem.

- Każdy sposób przeżywania drogi krzyżowej jest inny. Nie ma lepszych, czy gorszych. My wybraliśmy drogę w ekstremalnych warunkach. Jesteśmy tutaj, bo chcemy w sposób ekstremalny stanąć po stronie Pana Jezusa i zaufać tej miłości, bo warto zaufać tej miłości, która zaprowadziła Jezusa na krzyż. Dzisiaj świat rzeczywiście potrzebuje tego świadectwa, ale my również potrzebujemy, bo nasza obecność o tym nam przypomina - podkreślała s. Mirona Turzyńska.

Warto dodać, że w dziemiańskiej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej poza osobami z różnych zakątków diecezji pelplińskiej wzięli udział także pielgrzymy z Norwegii, Niemiec, czy Białorusi.

Najstarszymi uczestnikami byli 75-letni Jan z Chojnic oraz 73-letnia Elżbieta z Kartuz, natomiast najmłodszymi 9-letni Bartek z Dziemian i 12-letnia Julia z Dziemian.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.