Sukces gimnazjalistów z Sierakowic w Odysei Umysłu. Jadą na Eurofestiwal na Białoruś

czwartek, 6 kwietnia 2017 r., 10:00
fot. nadesłane

Uczniowie gimnazjum w Sierakowicach zdobyli tytułów wicemistrzów Polski w międzynarodowym konkursie "Odyseja Umysłu". Zostali laureatami II stopnia i wezmą udział w Eurofestiwalu, który 23 kwietnia odbędzie się na Białorusi.

"Odyseja Umysłu" to program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata.

- Naszym celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczymy dzieci i młodzież kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych - czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów - podkreślają organizatorzy konkursu.

"Odyseja Umysłu" to konkurs twórczego rozwiązywania problemów. Odyseusze pracują w drużynach liczących od pięciu do siedmiu osób, które reprezentują szkoły lub inne placówki edukacyjne. Sierakowicką drużynę stworzyli Marianna Geniusz, Karolina Szulist, Michał Labuda, Zuzanna Czapiewska, Amelia Penk, Antonina Król oraz Eliza Wiczkowska. Opiekę nad nimi sprawowały odpowiednio wyszkolone trenerki - nauczycielki Eliza Piotrowska i Karina Jaroszewska oraz opiekun Marieta Konkol.

Zadaniem uczestników jest zmierzenie się z jednym z tzw. Problemów Długoterminowych. To zadania konkursowe, opracowywane corocznie na każdą kolejną edycję konkursu. Zespół wybiera jeden z problemów, a następnie przez kilka miesięcy samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala jego rozwiązanie.

Odyseusze rywalizują ze sobą w czterech grupach wiekowych. Drużyny, które w poszczególnych kategoriach uzyskają najlepsze wyniki na Eliminacjach Regionalnych, awansowały do Finału Ogólnopolskiego. Jego laureaci natomiast mogą z kolei reprezentować Polskę na Finałach Światowych w Stanach Zjednoczonych. Zdobywców tytułów laureatów II stopnia zaproszono z kolei na Eurofestiwal na Białoruś.

Uczniowie z Sierakowic przygotowali i opracowały Problem III "Od czasu do czasu Omer". Zgodnie ze scenariuszem: "przybysze z przyszłości cofają się w przeszłość, by dowiedzieć się, co doprowadziło do powstania trzech arcydzieł - i odkrywają, że we wszystkich przypadkach źródłem inspiracji dla twórców był szop Omer, czyli odysejowa maskotka".

Gimnazjaliści przygotowali spektakl, w którym futurystyczni podróżnicy w czasie odbyli trzy wyprawy - dwie w przeszłość i jedną w przyszłość. W prezentacji pokazali, jak powstały - rzeźba Mgła Anny Gołubkiny i Autoportret Leonarda da Vinci. Podczas podróży w przyszłość zespół musiał stworzyć dzieło futurystyczne. Uczeniowie przygotowali samodzielnie repliki obu dzieł klasycznych oraz własne pracę inspirowaną przyszłością. Musieli też objaśnić pozytywny wpływ, jaki na świat wywarło każde z arcydzieł; a także wizualny i dźwiękowy efekt, wskazujący, kiedy ma miejsce podróż w czasie.

Prezentowane przez zespół z Sierakowic rozwiązanie tak spodobało się jury finału ogólnopolskiego, że przyznano mu tytuł wicemistrza. Drużyny, które go uzyskały 23 kwietnia wezmą udział w Eurofestiwalu na Białorusi. Gimnazjalistkom gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych równie udanych przedsięwzięć.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.