Kartuzy. Jezioro Karczemne już tego lata może być wolne od sinic. Gmina rozpoczyna innowacyjny program oczyszczania

czwartek, 6 kwietnia 2017 r., 15:57
fot. nadesłane/UG Kartuzy

Przez najbliższe cztery miesiące Jezioro Karczmne poddawane będzie nowatorskiej metodzie oczyszczania. W poniedziałek na akwenie zamontowany zostanie Rezonator Wodny EOS 2000. Urządzenie ma pomóc m.in. w ograniczeniu zakwitu sinic, które latem mocno dają się we znaki mieszkańcom miasta. Jest spora szansa, że w tym sezonie Kartuzy nie będą musiały zmagać się z okropnym odorem, który powodują właśnie sinice.

Rezonator na Jeziorze Karczemnym w poniedziałek zainstaluje firma WCI TECHNOLOGIE Sp. z o. o. Działanie urządzenia będzie możliwe dzięki porozumieniu, które gmina zawarła z właścicielami jeziora. Przypomnijmy, że Kartuzy od dawna szczycić się mogą niechlubnym mianem miasta z najbrudniejszymi jeziorami w Polsce. Samorząd od kilku lat szuka rozwiązania, które pozwoliłoby na skuteczną rekultywację zbiorników. Jak wynika z przeprowadzonych badań w ramach "Programu Odnowy Kartuskich Jezior" do kartuskich akwenów wpływają różne nieczystości, w tym też ścieki sanitarne. W sumie naliczono aż kilkadziesiąt miejsc, z których do wody dostają się podejrzane ciecze i nieczystości, w tym wyloty kanalizacji deszczowej, a nawet sanitarnej.

Jezioro Karczemne jest najbardziej zanieczyszczonym z kartuskim akwenów. Jak informuje urząd, ekologizacja tego akwenu metodą bagrowania, czyli wyciągania osadów z dna jeziora, na tę chwilę jest niemożliwa do przeprowadzenia - zbiornik stanowi własność prywatną, ponadto działanie takie generowałoby wielomilionowe koszty. Dzięki porozumieniu z właścicielami udało się jednak znaleźć rozwiązanie, które być może poprawi stan wód akwenu.

Rezonator Wodny EOS 2000 emituje fale elektromagnetyczne niskiej częstotliwości o określonej kombinacji czasu trwania oraz mocy. Rezonator zwiększa ilość rozpuszczanego w wodzie tlenu, dzięki czemu mogą się w niej rozwijać tzw. bakterie tlenowe, które rozkładają zalegającą na dnie materię organiczną i poprawiają warunki do rozwoju roślin i zwierząt. Dzięki zwiększeniu aktywności bakterii woda się oczyszcza, ograniczone zostać mają też zakwity glonów i sinic.

- Wprowadzamy program pilotażowy i będziemy czekać na efekt. Chcemy nie dopuścić do sytuacji, w której mieszkańcy Kartuz w kolejnym roku będą musieli zmagać się z przykrym zapachem. Jeśli uda nam się osiągnąć założone cele we współpracy z wybraną przez nas firmą, zastanowimy się, jakie działania podjąć w dalszej kolejności, aby docelowo doprowadzić do całkowitego oczyszczenia Jeziora Karczemnego i innych kartuskich jezior - wyjaśnia Sylwia Biankowska, zastępca burmistrza Kartuz.

- Najważniejsze na chwilę obecną to zagospodarowanie zlewni, która jest przyczyną zanieczyszczenia jezior w Kartuzach. Dlatego przygotowaliśmy wielomilionowy projekt i czekamy na decyzję o dofinansowaniu. Inwestycja ta, jeśli uda się ją zrealizować, powinna całkowicie wyeliminować źródła zanieczyszczeń punktowych kartuskich jezior - stwierdziła Olga Goitowska, kierownik Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kartuzach.

Rezonator Wodny EOS 2000 do tej pory znalazł zastosowanie w rekultywacji różnego typu zbiorników wodnych (jezior, stawów) w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Polsce (w Katowicach, Częstochowie czy Świerklańcu). Jezioro Karczemne w Kartuzach będzie wyzwaniem dla urządzenia, które do tej pory nie pracowało na jeziorze o tak dużej powierzchni. Właściciele firmy WCI TECHNOLOGIE Sp. z o. o. zapewniają jednak, że są spore szanse na sukces.

Działanie Rezonatora jest nieinwazyjne, nie wymaga stosowania środków chemicznych, nie ingeruje w strukturę ekosystemu ani nie zmienia pierwotnych, pożądanych cech zbiornika.

Koszt programu pilotażowego z rezonatorem EOS 2000 na Jeziorze Karczemnym wyniesie nieco ponad 199 tysięcy złotych.

Oprac. MD-Z
Info: UG kartuzy

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.