Budowa domu: ile kosztuje i na czym można oszczędzić?

piątek, 7 kwietnia 2017 r., 08:44
fot. nadesłane

Każdy inwestor przed budową domu mierzy się z pytaniem: ile to kosztuje? Budowa domu o przeciętnym standardzie wyniesie nas około 3 tys. zł za 1 m kw. Osoby z dużą świadomością mogą jednak zbudować dom znacznie taniej. Natomiast w przypadku złego przygotowania możemy przekroczyć budżet nawet o 20 proc.

Koszty budowy domu w poprzednich latach

W ciągu ostatnich lat nie było wielu istotnych zmian, jeśli chodzi o koszty budowy domu jednorodzinnego. Statystyka mówi, że od 2009 roku koszt budowy domu wyniósł około 3 tys. zł za 1 m kw. Z kolei w 2015 roku za taką samą powierzchnię z wykończeniem, włączając w to zatrudnienie firmy wykonawczej, koszt jednego metra kwadratowego wyniósł 3025 zł, a w stanie deweloperskim - 2509 zł. Szacunkowo najniższe ceny spotkamy w województwie świętokrzyskim, a z kolei jedne z najwyższych w Wielkopolsce. Oczywiście najdrożej będzie w Warszawie i okolicach, gdzie za samą robociznę należy zapłacić ponad 10% więcej w stosunku do średniej. Dodatkowo do kosztów musimy doliczyć zakup działki. Średnia cena za 1 m kw. wynosi dla Polski 80 zł.

Możemy jednak skorzystać z najkrótszej drogi do budowy domu, kupując nieruchomość z rynku pierwotnego. Ceny gotowych domów od deweloperów zaczynają się od 3800 do 4400 zł/m2. Zatem dom o powierzchni 150 m2 wyniesie nas co najmniej 570 tys. zł. Wniosek nasuwa się jeden: budując samodzielnie wracamy do kwoty 3 tys. zł za m kw. Możemy tym sposobem oszczędzić nawet 200 tys., przy założeniu, że dom będzie miał wspomnianą wyżej powierzchnię.

Jak budować oszczędnie?

Przede wszystkim nie budujmy swojego przyszłego domu systemem gospodarczym, ale korzystajmy z usług profesjonalnych firm i wykonawców. Unikniemy dzięki temu niespodziewanych kosztów, które mogłyby się pojawić poprzez błędne wykonawstwo. Jednak i do roli zlecającego budowę musi się naprawdę dobrze przygotować. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że największe koszty pojawią się dopiero po etapie budowy domu w stanie surowym, ponieważ na to trzeba poświęcić zaledwie 30% wkładu finansowego. Innym zaskoczeniem są naprawdę nikłe oszczędności wynikające z pracy własnej na budowie.

To, czym warto się zainteresować, to koszty materiałów i transportu oraz opłat przyłączeniowych. Aż 60 proc. kosztów całej budowy pochłaniają materiały budowlane. Z kolei 20% to transport, wynajem sprzętu budowlanego, opłaty przyłączeniowe i dokumentacja. W tym rozliczeniu jedynie 20% kosztów inwestycji to robocizna.

Na czym możemy zaoszczędzić najwięcej?

Spore sumy możemy oszczędzić już na etapie wyboru projektu oraz podczas prac wykończeniowych. Najlepszym rozwiązaniem będzie projekt domu o standardowej powierzchni 100-120 m2, bez balkonów, z prostym dachem dwuspadowym, nieskomplikowaną bryłą i rozsądną powierzchnią pomieszczeń. Ile możemy na tym oszczędzić? W przypadku rezygnacji z balkonów na każdej stronie (4) zyskamy około 16 tys. zł. Gdy zrezygnujemy z jednego pokoju (o pow. 15 m2), możemy oszczędzić nawet 45 tys. zł. Jeżeli zamiast garażu postawimy wiatę, zyskujemy dodatkowo około 60 tys. zł. Z kolei sam dach, jeżeli będzie wielopołaciowy i skomplikowany, może pochłonąć nawet do 40 proc. naszych środków finansowych, przeznaczonych na całą budowę.

Detale o dużej wadze

Zdecydowanie łatwiejszy do zbudowania i tańszy będzie dom parterowy, ale bez poddasza użytkowego. Taki dom wymaga jednak większej działki. Pomyśl też, czy na pewno potrzebujesz budować piwnicę? Taka inwestycja to nawet 20 proc. kosztów, dlatego warto z niej zrezygnować. Inny aspekt - wybór okien. W przypadku okien łukowych zapłacimy 30 proc. więcej, niż gdy zdecydujemy się na okna prostokątne.

Na etapie wykończenia również możemy wiele oszczędzić. Oczywiście to, jak będzie ostatecznie wyglądało wnętrze domu jest kwestią gustu. Jednak trzeba pamiętać, że niektóre detale mogą na tyle podnieść koszty, że w pewnym momencie zabraknie nam funduszy na całościowe wykończenie domu. Przykładowo: łazienkę możemy wykończyć za 15 tys. zł. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na marmury i drogie uchwyty czy przyciski do toalety, wtedy nawet kwota 50 tys. zł będzie zbyt niska. Podobnie rzecz ma się z wykończeniem kuchni, podłóg czy wyborem schodów. Musimy nauczyć się kontrolować wydatki. Podczas budowy domu jest to niełatwe zadanie, dlatego warto zlecić szczegółowy kosztorys.

Na czym nie wolno oszczędzać?

Przede wszystkim zacznijmy od przywołania najważniejszej zasady: budowę domu do stanu surowego powinna wykonywać tylko jedna firma. W przypadku zatrudnienia kilku ekip może się okazać, że budowa stała się miejscem chaosu. Dlatego nie można oszczędzać na stanie surowym. Gwarancją solidnego domu na lata to wybór dobrej firmy budowlanej i dobrych jakościowo materiałów. Po przejściu tego etapu możemy zlecać poszczególne elementy budowy różnym ekipom.

Ile kosztuje budowa domu do stanu surowego otwartego? Włączając w koszty materiały i robociznę, za 1 m kw. powierzchni użytkowej zapłacimy od 800-1000 zł. Przy świadomym rozplanowaniu budowy i rozsądnym projekcie, dom o powierzchni 150 m2 wybudujemy do stanu surowego za maksymalnie 150 tys. zł.

Oszczędności na budowie pojawiają się także niespodziewanie, już w trakcie jej realizacji. O szczegółach dowiecie się z artykułu redakcji JakBudowac.pl o tym, gdzie szukać oszczędności i jak wybudować dom niskim kosztem.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.