W ZSP w Sierakowicach polała się krew... w szczytnym celu

piątek, 7 kwietnia 2017 r., 14:51
fot. AL

Już po raz trzeci do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach zawitał krwiobus. Uczniowie, jak i nauczycieli mieli więc okazję podzielić się płynem dającym nadzieję i ratującym życie. W ramach "Dnia Zdrowia" społeczność szkolna wysłuchała też historii Amazonek i mogła dowiedzieć się więcej o profilaktyce raka piersi.

W czwartek w sierakowickiej szkole ponadgimnazjalnej obchodzono Dzień Zdrowia.

- Od trzech lat organizujemy akcje oddawania krwi i łączymy ją z obchodami Dnia Zdrowia. Wydarzenie to połączone jest z powiatowym szkolnym konkursem "Żyj zdrowo - daruj życie". W jego ramach promujemy zdrowe żywienie, a kontynuacją jest mobilny punkt krwiodawstwa, w którym można podzielić się krwią. Głównym założeniem tej akcji jest propagowanie wśród uczniów idei oddawania krwi - podkreśla Iwona Tesmer, nauczycielka z ZSP w Sierakowicach.

Chętnych do podzielenia się płynem ratującym życie nie brakowało. Do krwiobusu zawitało 27 osób. Darem krwi podzieliło się 18 uczniów i nauczycieli.

Ponadto w ramach obchodów Dnia Zdrowia uczniowie mieli okazję wysłuchać historii Amazonek. Panie opowiedziały nie tylko o przebiegu swojej choroby i walce o zdrowie, ale także uświadamiały uczniów, jak ważną rolę odgrywa profilaktyka, zdrowy tryb życia, dbanie o własne zdrowie.

- Jestem mamą czwórki dzieci. Z mojego życiowego doświadczenia wynika, że zarówno dorośli, jak i młodzież zapominają o profilaktyce. Tym bardziej młodzi ludzie myślą, że są nieśmiertelni, że ten problem ich nie dotyczy. Tak nie jest. Rak jest coraz powszechniejszy - mówi Ewa Szlaga-Ortmann, nauczycielka i inicjatorka spotkania.

- Nasze prelegentki są członkiniami stowarzyszenia Amazonki. Obie panie miały raka piersi. Wyleczyły się i teraz w ramach wolontariatu opowiadają, jaką rolę odgrywa profilaktyka. Profilaktyka raka piersi nie trwa długo, nie wymaga nakładu pieniędzy, nie trzeba dojeżdżać do jakiś placówek. Każda dziewczyna w łazience, raz w miesiącu, może o siebie zadbać - podsumowuje.

Dodajmy, że w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach odbywa się szereg akcji prozdrowotnych. Placówka ubiega się o uzyskanie certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.