Zmieniają życie. Otwierają umysły - zagraniczne praktyki uczniów "ze Wzgórza" w Bristolu

piątek, 14 kwietnia 2017 r., 09:48
fot. nadesłane/Magdalena Fryt

Kolejna grupa młodzieży z kartuskiego "Wzgórza" miała okazję odbyć zagraniczne praktyki. Tym razem w sumie 32-osobowa grupa techników ekonomistów i organizacji reklamy poznawała tajniki swojego przyszłego zawodu w południowo-zachodniej części Anglii, Bristolu.

"Wzgórze" to szkoła, która już od kilku lat może poszczycić się realizacją unijnych projektów, dzięki którym ucząca się tam młodzież ma szansę na odbycie stażu poza granicami naszego kraju. W tym roku szkolnym już 60 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach miało okazję nauki swojego przyszłego zawodu w zagranicznych firmach.

W ramach programu Erasmus+ "Europa naszą szansą - staże zagraniczne techników z kartuskiego Wzgórza" w ubiegłym semestrze 12 uczniów odbyło staż we Francji, a kolejne 16 w Anglii. Miesiąc marzec był z kolei czasem, w którym zagraniczne praktyki w angielskim Bristolu odbywali przyszli ekonomiści (16 osób) i technicy organizacji reklamy (16 osób).

Przyszli ekonomiści od 12 do 25 marca mieszkając u rodzin brytyjskich odbywali swój staż w firmach na terenie Bristolu, realizując przygotowany przez szkołę program praktyk dla swojego zawodu. Poza poznawaniem tajników swojego zawodu, znaleźli też czas na zwiedzanie.

- Zwiedzaliśmy Bristol, Londyn oraz Bath. Mieliśmy okazję także zapoznać się z kulturą i obyczajami Wielkiej Brytanii, jak również spróbować typowego jedzenia dla tego miejsca, a więc między innymi fish & chips - wspominają uczniowie.

Z kolei ich szkolni koledzy kształcący się w zawodzie technika organizacji reklamy do Bristolu udali się 26 marca.

- Odbywaliśmy staż w przedsiębiorstwach znajdujących się na terenie miasta. Do naszych zadań jako przyszłych specjalistów do spraw reklamy należało kreowanie stron internetowych, fanpage’ów i profili na portalach społecznościowych, a także projektowanie logo, wizytówek czy papierów firmowych. Wielu uczniów miało możliwość zajęcia się obróbką materiałów filmowych - relacjonuje Sylwia Szreder.

Także i oni poza czasem wytężonej nauki swojego przyszłego zawodu, mieli czas, by zobaczyć największe atrakcje Bristolu i okolic.

- Czekało na nas wiele atrakcji takich, jak: wycieczka po Londynie czy sobotni wypad do miasta Bath, w którym znajdują się starożytne, rzymskie łaźnie. W niedzielne popołudnie nie mogliśmy przegapić okazji, aby odwiedzić ciekawe zwierzęta z różnych części świata w bristolskim ogrodzie zoologicznym. Po pracy całą grupą spędzaliśmy czas na kręgielni - opowiada Sylwia Szreder.

Wszyscy uczniowie podczas pobytu mieszkali u rodzin angielskich, co oznaczało dodatkową okazję do ćwiczenia swoich umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim.

Warto dodać, że każdy z uczniów otrzyma certyfikat uczestnictwa w praktykach zagranicznych oraz międzynarodowy certyfikat Europass Mobility.

Programy staży przygotowali nauczyciele przedmiotów zawodowych a potwierdzone zostały przez kierownika szkolenia praktycznego Mirosława Szutenberga. Za całość projektu bezpośrednio odpowiada dyrektor ZSZiO Grażyna Maczulis, za księgowość Renata Szyca, a koordynatorem projektu jest Magdalena Fryt.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.