Sierakowice. Zespół projektowy "Deutsch hat klasse" jednym z finalistów konkursu Goethe Institut

piątek, 14 kwietnia 2017 r., 11:54
fot. nadesłane

"Współpracujemy, współdecydujemy, współdziałamy" - to motto projektu prowadzonego przez Goethe- Institut w Warszawie. Wzięli w nim udział uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach. W jego ramach odbył się konkurs, w którym sierakowicka drużyna musiała zmienić oblicze sali do nauki języka niemieckiego. Praca zespołu została wyróżniona i ich dzieło znalazło się w ścisłym finale wśród czterech najlepszych szkół w Polsce.

Goethe Institut to niemiecki instytut kultury. Działa na całym świecie promując znajomość języka niemieckiego i wspierając międzynarodową współpracę kulturalną. Już po raz drugi realizuje projekt "Niemiecki ma klasę" ("Deutsch hat klasse") i w jego ramach zorganizował konkurs, którego celem jest dokonanie zmian w sali, gdzie odbywa się nauka języka niemieckiego. Bierze w nim udział 115 szkół z całej Polski, w tym uczniowie z Sierakowic. W tym roku szkolnym po raz pierwszy konkurs jest adresowany również do szkół ponadgimnazjalnych.

Zadanie projektowe polegało na tym, by wspólnie zastanowić się, jak powinna wyglądać optymalna sala lekcyjna do nauki języka niemieckiego i wprowadzić takie zmiany, które sprawią, że przebywający w niej uczniowie i nauczyciele będą czuć się komfortowo, a aranżacja klasy ułatwi naukę języka niemieckiego.

Na przygotowanie pracowni języka niemieckiego zespół "Deutsch hat Klasse" wraz z nauczycielką języka niemieckiego, Martą Młyńską poświęcił ferie. Prace trwały przez prawie dwa tygodnie. Część grupy zajęła się przygotowaniem sali, pozostałe w tym czasie tworzyły plakaty i pomoce dydaktyczne. Dziewczyny prężnie pracowały nad dekoracjami.

- Po ciężkim wysiłku, jaki włożyłyśmy w stworzenie klasy lekcyjnej do nauki języka niemieckiego, po wielu miesiącach pracy z niecierpliwością czekałyśmy na wyniki konkursu. 31 marca opiekunka projektu pani Marta Młyńska zaskoczyła nas wiadomością, że jesteśmy finalistami konkursu. Radość była ogromna, przez chwilę nie mogłyśmy uwierzyć w tę wspaniałą nowinę. Razem osiągnęłyśmy sukces, a największą nagrodą jest sala, którą stworzyłyśmy własnymi siłami - relacjonują uczestniczki projektu.

Drużyna z Sierakowic znalazła się w gronie czterech najlepszych szkół w Polsce w kategorii szkoły ponadgimnazjalne.

- Wyróżnienie w konkursie jest dla nas ogromnym osiągnięciem i pokazuje, że dzięki zaangażowaniu oraz wspólnej pracy można osiągnąć naprawdę dużo. W końcu "Ohne Fleiß keine Preis", czyli "Bez pracy nie ma kołaczy" - dodają uczennice.

Podsumowanie całego projektu oraz wręczenie nagród w Goethe Institut w Warszawie odbędzie się w czerwcu.

- Dziękujemy serdecznie naszej opiekunce, pani Marcie za każdą chwilę poświęconą na realizację naszych pomysłów oraz za każdą godzinę, którą spędzaliśmy podczas spotkań projektowych. To jest nasz WSPÓLNY sukces i jesteśmy bardzo dumne, że w sali numer 12 już na zawsze zostanie po nas jakaś pamiątka i ślad - podkreślają uczestniczki konkursu.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.