Sukcesy uczniów ZST w Kartuzach

piątek, 14 kwietnia 2017 r., 13:26
fot. nadesłane

Uczniowie ZST bez przerwy udowadniają, że na budowlance i energetyce odnawialnej znają się jak mało kto. W ostatnim czasie reprezentacji naszej szkoły, po wygraniu eliminacji regionalnych w swoich dziedzinach, zmierzyli z uczniami techników z całej Polski, w olimpiadach na szczeblu centralnym.

Pierwszy, z trudnymi pytaniami z zakresu energetyki odnawialnej, zmierzył się uczeń pierwszej klasy - Łukasz Hinc. W dniach 4- 5 kwietnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Sieradzu odbył się finał II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Energetyce Odnawialnej.

Do rywalizacji stanęło 18 najlepszych uczniów z 14 szkół, a wśród nich reprezentant
Kartuz. Po teście składającym się z 20 pytań trzeba było pracować na "żywym organizmie", którym była pompa ciepła. Uczestnicy konkursu musieli najpierw wskazać wszystkie elementy tego urządzenia, potem narysować jego schemat, a na koniec obliczyć wydajność COP pompy. Ostatecznie Łukasz uplasował się w połowie stawki, co jest bardzo dobrym osiągnięciem, zważywszy, że swoją przygodę z energetyką odnawialną dopiero zaczyna.

Z kolei Krzysztof Markowski z klasy czwartej został laureatem XXX Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. W ostatni weekend rywalizował w Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku z 90 uczniami z 50 szkół z całej Polski. Musiał się wykazać pogłębioną wiedzę teoretyczną oraz praktycznymi umiejętnościami z przedmiotów ogólnozawodowych i specjalistycznych związanych z zawodem technika budownictwa, a także przedmiotów ogólnokształcących jak matematyka czy fizyka. Dzięki sukcesowi, który odniósł w Białymstoku drzwi otwiera przed nim wiele uczelni technicznych w kraju, które chętnie widziałyby go wśród swoich studentów.

Na koniec, słowa uznania oraz wielkie gratulacje należą się również Magdalenie Pytce, nauczycielce przedmiotów zawodowych z zakresu budownictwa i odnawialnych źródeł energii, bez której zaangażowania i pracy tak wielki sukces uczniów, nie byłby możliwy.

Nadesłane/Damian Syldatk

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.