Wymiary altan ogrodowych

piątek, 14 kwietnia 2017 r., 14:44
fot. nadesłane

Oferta sklepów oferujących altany i altanki ogrodowe jest tak bogata i zróżnicowana, że każdy działkowicz bez problemu wybierze domek, który w całości spełnia jego oczekiwania. Jednym z najważniejszych aspektów, jakie musimy brać pod uwagę, jest wielkość naszego ogrodu. Jak więc dokonać zakupu, by efekt był zadowalający, a nasz ogród wyglądał bajecznie?

W jakich wielkościach produkowane są altanki ogrodowe?

Producenci domków ogrodowych dbają o każdego klienta: i tego, który jest szczęśliwym posiadaczem wielkiej posesji, i tego, który dysponuje jedynie kilkoma arami ziemi. W zależności od powierzchni ogrodu, będziemy wybierać domki ogrodowe, zwane altanami ogrodowymi.

Altanki produkowane są w kilku standardowych rozmiarach:
- wymiarach boków 300 cm x 300 cm.,
- 350 cm x 350 cm.,
lub też:
- średnicy 300 cm.,
- 350 cm - w przypadku altan ogrodowych okrągłych.

Przepisy mówią jasno, że przy budowie altany ogrodowej o powierzchni powyżej:
- 25 m kwadratowych w miastach,
- 35 m kwadratowych poza granicami miast,
wymagane jest pozwolenie na budowę.

Mamy więc spore pole do popisu, nie musimy bowiem decydować się na postawienie gotowej altany sprzedawanej w markecie budowlanym. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie nawiązanie kontaktu bezpośrednio z producentem drewnianych domków ogrodowych. Takie rozwiązanie ma szereg zalet.

Wybieramy altankę

Kiedy już zdecydujemy o tym, jakiej wielkości altana nam będzie odpowiadała, należy poszukać producenta, który ją dla nas wykona. Warto szukać początkowo najbliżej naszego miejsca zamieszkania - bez problemu obejrzymy na miejscu gotowe altany, wybierzemy drewno, kolor, ewentualne zdobienia.

Do małego ogródka najlepiej wstawić niewielką altanę, by nie ograniczać niepotrzebnie powierzchni trawnika. Unikniemy w ten sposób efektu "przytłoczenia". Zbyt duża altana nie będzie prezentowała się dobrze w maleńkim ogródku. Tu możemy zdecydować się na domek ogrodowy o długości boku 300 cm lub o średnicy 300 cm.

Duży ogród z kolei wymaga postawienia dużej altany. Może mieć ona maksymalną wielkość dopuszczoną przez prawo budowlane. Pamiętajmy, że maleńka altana może "zginąć" w wielkim ogrodzie.

Wybór altany o okrągłym lub kwadratowym przekroju jest wyłącznie kwestią gustu kupującego. Wydaje się jednak, że do altany kwadratowej łatwiej jest wstawić stół i krzesła.

Nie mniej istotna jest tu kwestia ścian domku - altana może nie mieć ścian w ogóle, lub mieć je w postaci ażurowych płotków lub ścian ciągnących się od podłogi do sufitu altany.

Jak widać, opcji jest wiele. Dzięki temu dopasowanie wielkości altany do powierzchni ogrodu nie jest problemem.

Zdjęcia altan ogrodowych zaczerpnięto z: www.produktyogrodowe.pl/20-altanki-altany-ogrodowe-drewniane.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.