Jakie są zalety, a jakie wady domów energooszczędnych?

wtorek, 18 kwietnia 2017 r., 13:10
fot. nadesłane

W ostatnich latach coraz popularniejsze są domy energooszczędne. Wpływ mają na to na pewno podwyżki cen energii i wzrost kosztów ogrzewania budynków. Co warto wiedzieć o tej technologii budowania domów? Czy to wybór dla nas? Jakie te domy mają zalety, a jakie wady?

Gdy decydujemy się na budowę domu, zauważamy, że wybór jest bardzo duży. To pomaga, ale też potrafi przeszkodzić, ponieważ już sami nie wiemy, co z tego bogactwa ofertowego wybrać. Jeśli jednak chcemy mieć dom, który zużywa mało energii, jest oszczędny, a ponadto komfortowy do zamieszkania, to model energooszczędny będzie dla nas idealny. To budownictwo przyszłości, ekologiczne, przyjazne dla środowiska. Czy jednak ma tylko zalety? Sprawdźmy!

Zacznijmy od tego, co dobre

Na pewno warto rozpatrzyć budowę takiego domu, bo możemy liczyć na duże oszczędności: 3-5 razy mniej zużywanej energii do ogrzewania. Koszt ich budowy nie jest tak duży, jak mogłoby się to wydawać, a z każdym rokiem to się jeszcze poprawia. Co więcej, ta różnica będzie się zmniejszać wraz z upowszechnieniem się tego rodzaju technologii budowania.

Domy energooszczędne mają doskonałą izolację przegród zewnętrznych, okna zaś cechują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Baczną uwagę zwraca się na tak zwane mostki termiczne, przez które niepotrzebnie może uciekać ciepło. Dzięki takim i podobnym działaniom można zlikwidować straty ciepła, co wpływa na większe oszczędności. To także korzyści, które pojawiają się, gdy chcemy sprzedać taki dom, bo budownictwo energooszczędne ma coraz wyższą wartość na rynku.

Żeby jednak nasz dom energooszczędny spełniał swoje wszystkie wymogi, powinien być bardzo dobrze zaprojektowany. Wiele jest projektów gotowych, na przykład na stronie www.domoweklimaty.pl, więc łatwo wybrać taki rodzaj domu energooszczędnego, na jakim nam zależy.

Czy tak doskonały dom ma wady?

Może się wydawać, że taki dom nie może mieć minusów, jednakże są, więc warto o nich wspomnieć, by mieć całościowy obraz. Odpowiednie zaprojektowanie takiego domu nie należy do prostych zadań, ponieważ wszystkie zastosowane materiały muszą być perfekcyjnie dopasowane.

Osoby, które preferują wytworny styl, ozdobne wykończenia, nie przekonają się do domów energooszczędnych, gdyż podstawową zasadą jest ich nieskomplikowana bryła. Nie da się więc zaprojektować domu z różnymi wnękami czy wykuszami, tu liczy się prostota.

Chociaż budowa takiego domu jest korzystniejsza cenowo, niż dawniej to jednak trzeba przygotować się na większe wydatki. Wiąże się to z zakupem specjalnych materiałów, jak i zatrudnieniem ekipy budowlanej, która ma doświadczenie w budowie takich domów.

Niewątpliwie domy energooszczędne mają wiele zalet, które sprawiają, że coraz więcej osób się na nie decyduje. Trzeba jednocześnie pamiętać o wadach, by zobaczyć, czy to rozwiązanie jest dla nas odpowiednie.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.