Przygotuj pojazd na nowy sezon - zadbaj o bezpieczeństwo i komfort jazdy

wtorek, 18 kwietnia 2017 r., 14:34
fot. Internet/Wikimedia/Sofiya01

Początek wiosny to najlepszy moment na rozpoczęcie przygotowań do nowego sezonu. Każdy kierowca w tym okresie powinien poddać swój pojazd odpowiednim zabiegom. Po zimie auta wymagają nie tylko dokładnego mycia i konserwacji, ale również wymiany płynów, olejów czy filtrów oraz czyszczenia klimatyzacji. Swoje maszyny na kolejny sezon muszą przygotować również motocykliści.

Zimą wiele czynników niekorzystnie wpływa na nasze pojazdy. Niska temperatura, wilgoć, śnieg, sól czy też jazda w trudnych warunkach drogowych - te wszystkie czynniki mają duży wpływ na nasze samochody, dlatego bardzo istotne jest, by poddać je odpowiednim zabiegom przed sezonem wiosennym.

- Przygotowania do nowego sezonu dobrze rozpocząć od dokładnego umycia samochodu. Zimą drogi intensywnie posypywane były piaskiem i solą. Te mogą nadal być w zakamarkach podwozia, więc należy je dokładnie oczyścić. Koniecznie trzeba też zadbać o nadwozie. Po czyszczeniu karoserii trzeba odpowiednio ją zakonserwować, dzięki temu uchronimy blachy przed korozją. Aby samochód prezentował się jeszcze lepiej, dobrze go też nawoskować. Do tych wszystkich zabiegów warto wybrać dobre i sprawdzone preparaty. Zadbajmy też o wnętrze samochodu - czyszczenie szyb, kokpitu i tapicerki. Uszczelki w drzwiach najlepiej posmarować specjalnymi środkami - wazeliną techniczną lub preparatami w spray'u, dzięki temu nie będą się wykruszać. Przygotowując auto na wiosnę należy też pamiętać o sprawdzeniu płynów i olejów oraz zadbać o ich wymianę. Nie zapomnijmy o wymianie piór wycieraczek, bo te po zimie mogą gorzej zbierać wodę - mówi Bogdan Kreft ze sklepu Auto Części Kreft w Kartuzach.

Zmiana opon

Jedną z podstawowych spraw, jaką powinien zająć się każdy kierowca wiosną, jest wymiana ogumienia.

- Opony powinniśmy wymieniać na letnie, kiedy średnie temperatury ustabilizują się na poziomie 7 stopni Celsjusza bądź wyższych. Wymiana ogumienia jest istotna zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa, jak i ekonomii. Opony zimowe wykonane są z takiej mieszkanki, która nie radzi sobie dobrze z ciepłem. Droga hamowania auta na oponach zimowych może być nawet o kilkanaście metrów dłuższa niż pojazdu na oponach letnich, gdy panują już prawdziwie wiosenne warunki. Istotne jest również to, że przy wyższych temperaturach ogumienie szybciej się zużywa, dlatego też warto je wymienić, gdy tylko aura na zewnątrz będzie sprzyjająca. Jeśli mamy opony, które mają kilka sezonów, to sprawdźmy ich stan, w tym głębokość bieżnika. Powinien on mieć przynajmniej 3-4 mm. Guma z czasem się starzeje, dlatego najlepiej, by opony miały około pięciu lat- radzi Tomasz Żybko, właściciel warsztatu samochodowego i firmy świadczącej usługi motoryzacyjne Żybko.

Zadbaj o klimatyzację i układ wentylacyjny

Wiosna to czas, w którym najczęściej korzystamy z klimatyzacji w samochodzie. Przygotowując się do nowego sezonu koniecznie należy więc sprawdzić zarówno klimatyzację, jak i układ wentylacji i stan filtrów. Zdaniem niektórych, filtry kabinowe pomagają wyłącznie osobom cierpiącym na astmę lub alergię. Tymczasem każdy kierowca, np. stojąc w korku, narażony jest na działanie szkodliwych substancji. Jeśli filtr nie funkcjonuje prawidłowo, nawet osoby zupełnie zdrowe, mogą nabawić się uczulenia bądź alergii. Nieświeże powietrze w kabinie wpływa też na większe uczucie zmęczenia oraz może powodować bóle głowy.

- Sprawdzony i dobrej marki filtr kabinowy wpływa na lepszą koncentrację kierowcy, zapobiega parowaniu się szyb, chroni przed alergenami i pozwala uniknąć nieprzyjemnych zapachów we wnętrzu auta. Warto pamiętać, że filtr dobrze jest wymieniać raz do roku. Odpowiednio należy też dbać o klimatyzację. Przynajmniej raz do roku, przed sezonem, warto poddać ją kontroli w autoryzowanym serwisie. Specjaliści sprawdzą wszystkie podzespoły, skontrolują działanie i sprawność urządzenia, wymienią filtr powietrza, a jeśli będzie potrzeba zdezynfekują parownik. Co dwa lata natomiast przeprowadzać należy serwisowanie klimatyzacji. Wówczas prócz zabiegów, które obejmuje coroczna kontrola, mechanicy wymienią chłodziwo, filtr-osuszacz, filtr powietrza i skontrolują szczelność - podkreśla Sławomir Dunst z AC Auto Serwisu Dunst w Kartuzach.

Wiosna to również czas na to, by przeprowadzić kontrolę zawieszenia i układu kierowniczego. Warto też sprawdzić stan tarcz i bębnów hamulcowych. Hamulce zimą są wystawione na działanie soli, a także poddawane wahaniom temperatury, z kolei płyn hamulcowy pochłania wilgoć, bo ma właściwości higroskopijne.

Przygotuj na sezon motocykl

Na wiosnę odpowiednio przygotować należy nie tylko samochód, ale też jednoślady.

- Motocykliści doskonale wiedzą, że przed sezonem o maszynę trzeba odpowiednio zadbać. Konieczna jest wymiana olejów, płynów a czasami również ogumienia i innych podzespołów. Ważne jest to, żeby dokładnie przygotować do sezonu garażowany kilka miesięcy jednoślad, przecież nie chcemy niepotrzebnych przestojów w jego trakcie. Motocykl zyska dawny blask i świeżość, jeśli go dobrze wyczyścimy odpowiednimi preparatami. Do tego celu stworzono pełen wachlarz różnych specyfików, jednak nie tylko o wygląd motocykla tu chodzi. Przed ruszeniem w pierwszą w nowym sezonie podróż koniecznie należy sprawdzić cały układ jezdny i napędowy, wyczyścić i przesmarować łańcuch, sprawdzić jego naciąg oraz zużycie zębatek i klocków hamulcowych. Oczywiście należy również przestrzegać wszystkich wymian i regulacji zalecanych przez producenta danego motocykla, a jeżeli są skomplikowane to najlepiej zlecić je wyspecjalizowanemu serwisowi - wyjaśnia Piotr Wolski, właściciel sklepu i serwisu motocyklowego Hard-Enduro.pl

- Kolejną ważną rzeczą po przygotowaniu motocykla jest przygotowanie samego siebie i zadbanie o odpowiedni strój. Ten jest istotny dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Kurtka, spodnie i rękawice, a także kask i buty powinny być odpowiednio dopasowane. Zimą bywa tak, że przybieramy kilka kilogramów, warto więc sprawdzić czy strój nadal pasuje, a jeśli nie to jak najszybciej uzupełnić garderobę - dodaje.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.