Chirurdzy onkolodzy będą szkolić się w kościerskim szpitalu

środa, 19 kwietnia 2017 r., 10:04
fot. archiwum

"Przez onkologię do estetyki - nowoczesna chirurgia gruczołu piersiowego" - pod taką nazwą w piątek i sobotę odbędą się warsztaty dotyczące jednoczasowej rekonstrukcji piersi po amputacji. Kurs dla chirurgów z z całej Polski poprowadzą szef kościerskiego pododdziału chirurgii onkologicznej dr hab. Wojciech Makerewicz oraz asystent oddziału dr n. med. Daniel Maliszewski.

W piątek i sobotę w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Sp. z o.o. dr hab. Wojciech Makarewicz oraz dr n. med. Daniel Maliszewski poprowadzą specjalistyczny kurs dla lekarzy, chcących zgłębić zagadnienia nowoczesnej chirurgii gruczołu piersiowego. Spotkanie będzie składało się z dwóch wykładów oraz czterech zabiegów operacyjnych, ilustrujących zagadnienia z wykładów.

- Warsztaty tego typu są okazją do wymiany doświadczeń i samodoskonalenia. Cieszymy się, że będziemy gościć chirurgów, dla których ważne jest podnoszenie własnych kwalifikacji i otwarcie na nowe idee. Mamy pomysł na cykl spotkań dotyczących tej tematyki. Zobaczymy, jak rozwinie się pierwszy kurs - podkreśla dr hab. Wojciech Makerewicz, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Ogólnej z pododdziałem Chirurgii Onkologicznej.

Podczas kursu opisane będą założenia teoretyczne, aspekty techniczne oraz szczegóły różnych technik jednoczasowej rekonstrukcji piersi po amputacji. Zabieg ten umożliwia zminimalizowanie stresu związanego z jej utratą, a pacjentka zakwalifikowana do amputacji, po operacji budzi się od razu z nową, zrekonstruowaną piersią - ten ważny i symboliczny atrybut kobiecości pozostaje zachowany.

W Kościerzynie szkolić się będzie wąskie grono chirurgów z różnych ośrodków medycznych, zainteresowanych samorozwojem w kierunku chirurgii piersi i poznawaniem najnowszych technik. W warsztatach będą uczestniczyły też przedstawicielki fundacji OMEA reprezentujące pacjentki onkologiczne.

Oddział Chirurgii Ogólnej z pododdziałem Chirurgii Onkologicznej w Kościerzynie od momentu otwarcia w lutym 2017 roku wykonuje pełne spektrum zabiegów w obrębie gruczołu piersiowego, zabiegi oszczędzające pierś i pachę, rekonstrukcje jednoczasowe i odroczone, płaty uszypułowane (zabiegi z wykorzystaniem tkanek własnych pacjentki do rekonstrukcji piersi), symetryzację drugiej piersi (zabieg plastyczny upodabniający pierś zdrową do piersi zrekonstruowanej).

nadesłane/Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.