Wesprzyj starania o budowę II etapu Obwodnicy Kartuz - podpisz list intencyjny

środa, 19 kwietnia 2017 r., 11:17
fot. nadesłane/UM Kartuzy

Budowa II etapu kartuskiej obwodnicy przyczynić się ma nie tylko do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale też do rozwoju miasta, gminy i powiatu, zapewnić im wzrost atrakcyjności turystycznej oraz poprawić poziom życia mieszkańców - te i wiele innych argumentów ujęto w liście intencyjnym, który zostanie wystosowany do marszałka województwa pomorskiego. Kartuski samorząd rozpoczął walkę o jak najszybszą realizację inwestycji. Włączyć się w nią może każdy zainteresowany sprawą. Wystarczy złożyć swój podpis pod listem.

W Urzędzie Miejskim w Kartuzach od środy można podpisywać się pod listem intencyjnym w sprawie budowy II etapu obwodnicy Kartuz. Przypomnijmy, że I etap tego zadania, inwestycji przez lata wyczekiwanej przez mieszkańców, ukończono w ubiegłym roku. Oddany do użytku odcinek liczący ponad 2 km stał się naturalnym połączeniem najbardziej uczęszczanych arterii Kartuz.

- Budowa I etapu Obwodnicy nie zlikwidowała jednak wszystkich problemów związanych z natężeniem ruchu kołowego w Kartuzach. Ulice 3 Maja, Gdańska oraz Wzgórze Wolności, przecinające miasto w połowie, w dalszym ciągu przyjmują nadmierną ilość samochodów jadących od strony Gdańska i Przodkowa w kierunku Sierakowic. Jezdnie tych strategicznych dróg są wąskie, znajdują się w gęstej zabudowie. Dodatkowo są położone na terenie cennego, zabytkowego układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków województwa pomorskiego, co uniemożliwia ich poszerzenie - przeczytać możemy w liście.

Jak informują autorzy pisma, analiza natężenia ruchu drogowego w Kartuzach wykazała, że z trasy przez Kartuzy w kierunku Sierakowic korzysta ponad 13,5 tysiąca samochodów w ciągu doby. Znaczny ruch generują pojazdy wielkogabarytowe.

- Stwarzają one niebezpieczeństwo dla dużej ilości pieszych i rowerzystów. Na natężenie ruchu pojazdów w mieście narzekają także mieszkańcy, którzy nie mogą otworzyć wychodzących na ulice okien swoich domów - to głównie przez hałas i zanieczyszczenie spalinami. Niezadowoleni z nadmiernego zatłoczenia ulic są również sami kierowcy, nierzadko dojeżdżający do pracy do Trójmiasta, zmuszeni do częstego oczekiwania w długich korkach. Problemy, o których tu mowa, mają wymiar ponadlokalny. Kartuzy są otoczone z wszystkich stron gęstym lasem - w mieście, w którym przecina się kilka ważnych dróg wojewódzkich (211, 224 i 228), następstwa tych problemów są szczególnie uciążliwe. Z tych i wielu innych powodów, jak chociażby obniżenie atrakcyjności turystycznej Kartuz, które w godzinach "szczytu" są miastem trudno przejezdnym, niezbędna jest kontynuacja budowy Obwodnicy Kartuz i to w jak najkrótszym czasie - argumentują autorzy listu.

Obecnie Urząd Marszałkowski w Gdańsku nie dysponuje żadnymi środkami na budowę II etapu, jednak kartuski samorząd zamierza to zmienić. Drugi odcinek obwodnicy ma liczyć niespełna 10 km i przebiegać przez tereny o niskiej intensywności zabudowy mieszkaniowej.

Z pełną treścią listu można zapoznać się tutaj. List można podpisać na specjalnie przygotowanym do tego stanowisku, które znajduje się na parterze urzędu.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.