Policjanci zachęcają do korzystania z aplikacji "Moja Komenda" i Regionalnego Systemu Ostrzegania

czwartek, 20 kwietnia 2017 r., 11:43
fot. nadesłane

Regionalny System Ostrzegania (RSO) oraz Moja Komenda to mobilne narzędzia, które mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Dzięki pierwszej aplikacji otrzymywać można m.in. informacje o ostrzeżeniach pogodowych, alerty dla kierowców czy informacje o oszustwach metodą na wnuczka. Druga, pozwala na szybki kontakt z najbliższą jednostką policji i dzielnicowym działającym na danym obszarze. Do korzystania z obu aplikacji zachęcali w środę na ulicach Kartuz funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach.

Policjanci za priorytet stawiają sobie wzmocnienie współpracy ze społeczeństwem. Doskonałymi narzędziami pozwalającymi na poznanie problemów i opinii mieszkańców są zaproponowane nowe rozwiązania w postaci programów - "Dzielnicowy bliżej nas" oraz "Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa". Bezpieczeństwo mieszkańców mają poprawić również aplikacje "Moja Komenda" oraz Regionalny System Ostrzegania. Kartuscy dzielnicowi rozdawali mieszkańcom w środę specjalnie przygotowane dla nich ulotki.

Materiały wręczane przez mundurowych zawierały wszystkie niezbędne informacje na temat nowych projektów realizowanych przez policjantów. Są one wdrażane od kilkunastu miesięcy i mają za zadanie ułatwić obywatelom kontakt z policjantami oraz wzmacniać dobre relacje mundurowych z mieszkańcami, co ma być owocne dla obu stron.

- Dzięki temu, że mieszkańcy będą mieli wpływ na działania policjantów i na to, co dzieje się w ich otoczeniu, z pewnością poczują się bezpieczniej. Dla mundurowych ważne jest też to, aby mieszkańcy znali swoich dzielnicowych i zgłaszali im problemy związane z bezpieczeństwem . Dzięki "Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa" każdy ma możliwość zgłoszenia i zasugerowania policjantom problemów społecznych, które ich martwią i wpływają na poczucie bezpieczeństwa. Stróże prawa każde zgłoszenie analizują i podczas licznych spotkań rozmawiają z mieszkańcami na temat zagrożeń zdiagnozowanych dzięki mapie. Omawiają przy tym podjęte w tych sprawach działania i plany rozwiązań priorytetowych problemów - informuje Magdalena Formela, p.o. oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach.

Policjanci, wychodząc także naprzeciw użytkownikom smartfonów, proponują szybkie i proste w obsłudze rozwiązanie, jakim jest aplikacja "Moja Komenda". Dzięki niej każdy bez problemu odnajdzie najbliższą jednostkę policji oraz swojego dzielnicowego z jego numerem telefonu. Natomiast dla tych mieszkańców, którzy nie korzystają z nowoczesnych rozwiązań przygotowano ulotki i plakaty z nazwiskiem dzielnicowego i jego numerem telefonu, tak aby każdy mógł w razie potrzeby szybko się z nim skontaktować.

Kolejnym przydatnym narzędziem jest aplikacja mobilna RSO - Regionalny System Ostrzegania. Przekazywane tam informacje dotyczą ostrzeżeń meteorologicznych, hydrologicznych, informacji drogowych oraz innych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa. Mieszkańcy województwa pomorskiego dzięki niej będą informowani również o próbach oszustw metodą na wnuczka lub policjanta. Komunikat pojawi się nie tylko w aplikacji mobilnej, ale również w telegazecie już po pierwszym odnotowanym przez funkcjonariuszy zgłoszeniu takiej próby.

- W aplikacji zawarto między innymi ostrzeżenia pogodowe, czy informacje o ostatnich oszustwach metodą na wnuczka. To bardzo przydatne narzędzie, ułatwia nam funkcjonowanie, bo na bieżąco otrzymywać możemy informacje, które na co dzień mogą do nas nie docierać. Przykładowo, jeśli otrzymamy informacje, że w ostatnich dniach w Trójmieście podjęto trzy próby oszustw metodą na wnuczka, będziemy wiedzieć, że powinniśmy w tym czasie zachować szczególną ostrożność. Aplikacja zawiera też informacje dla kierowców np. o zmianie warunków atmosferycznych. RSO ma też cały wachlarz różnych, przydatnych poradników. Można tam znaleźć informacje o tym jak zachować się podczas burzy, ale również dokładne opisy rodzajów substancji odurzających i tego, jak działają oraz jakie są objawy zatrucia nimi - informuje Magdalena Formela.

RSO jest darmową, bezpieczną aplikacją, dzięki której w porę możemy zostać powiadomieni o zagrożeniu. O potencjalnym niebezpieczeństwie może być informowany każdy, kto ma dostęp do Internetu, kanałów telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną aplikację na telefon komórkowy. Ostrzeżenia są dostępne także na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.