Banino. Świat w zasięgu ręki, czyli spotkanie z podróżnikiem Robertem Maciągiem

czwartek, 20 kwietnia 2017 r., 19:52
fot. nadesłane

Dlaczego muzułmanie modlą się pięć razy dziennie, dlaczego każdy muzułmanin powinien odbyć raz w życiu pielgrzymkę do Kaby, dlaczego kobiety noszą burki, dlaczego hinduscy bogowie mają wiele rąk, dlaczego krowy spacerują po ulicach w Indiach - to tylko część pytań jakie mieli uczniowie banińskiej szkoły podczas spotkania z zaproszonym gościem.

Gimnazjaliści chcieli również wiedzieć dlaczego Hindus musi wykąpać się w rzece Ganges, co to mala, po co buddystom młynki. Pytań: dlaczego, dlaczego, dlaczego nie było końca. Wszystkie odpowiedzi przybliżyły uczniom zarówno kulturę jak i religie (islam, hinduizm i buddyzm) krajów Dalekiego Wschodu.

Niesamowitą atrakcją dla naszych uczniów były warsztaty. Na warsztatach chińskich przywitaliśmy się w języku chińskim, nauczyliśmy się jeść pałeczkami oraz graliśmy w grę "Pun ki hau". Poznaliśmy kulturę Dalekiego Wschodu, chińskie wierzenia, zwyczaje, legendy oraz życie codzienne Chińczyków. Spróbowaliśmy chińskiej kaligrafii i napisaliśmy XIN NIAN HAO, czyli Szczęśliwego Nowego Roku.

Na warsztatach indyjskich wybraliśmy się na wycieczkę do Indii - dowiedzieliśmy się, czym jest sari, czym bindi, co oznacza masala i jak w języku hindi powiedzieć kilka słów. Poznaliśmy różne przyprawy: szafran, cynamon, kurkumę, imbir, goździki i wiele innych.

Na warsztatach japońskich zastanawialiśmy się, dlaczego Japonia nazywana jest "krajem kwitnącej wiśni", nauczyliśmy się powitania i pożegnania oraz napisaliśmy kilka słów po japońsku.

Robert Maciąg jest autorem kilku książek podróżniczych i strony www.ku-sloncu.org. Dwukrotny laureat nagrody TRAVELER miesięcznika National Geographic (2007 - podróż życia, 2013 podróżnicza książka roku). Prowadzi warsztaty etnograficzne dla szkół, współtworzy fundację "Szkoły Na Końcu Świata" oraz zabiera ludzi w świat z KiribatiClub oraz Sunsara. Odwiedził ponad 20 krajów.

nadesłane/ZPGiSP w Baninie

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.