Chmielno. W gminnym ośrodku kultury znów będzie działać kino

wtorek, 25 kwietnia 2017 r., 11:26
Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne fot. internet/mostonsmallcinema.org.uk

Jeszcze tego lata mieszkańcy Chmielna i okolic oraz turyści będą mogli cieszyć się seansami filmowymi w kameralnym kinie, które właśnie powstaje w chmieleńskim GOK-u. Przygotowania do tego przedsięwzięcia trwały prawie dwa lata, po wielu staraniach udało się zebrać niezbędne środki na adaptację sali. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze projekcje odbędą się już w czerwcu.

Z pewnością wielu mieszkańców pamięta, że w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji kino działało w latach 90. Do projekcji filmowych przystosowana była główna sala widowiskowa. Seanse cieszyły się wówczas dużą popularnością. Teraz, po kilkunastu latach kino znów wraca do Chmielna. W GOK-u przystosowana na ten cel zostanie jedna z mniejszych sal.

- Trwają prace adaptacyjne. Sala już została pomalowana, zbudowano podest, wkrótce zamontowane zostaną lampy i sprzęt. Sala będzie też przystosowana do tego, by wykorzystywać ją również do organizacji konferencji - mówi Edyta Klasa, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie.

- Będzie to kino kameralne, pomieści do 30 osób. Seanse będą adresowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do dorosłych. W kinie będzie można zobaczyć nie tylko nowe filmy, ale też kultowe klasyki. Będzie też możliwość wynajęcia kina i zamówienia określonego seansu np. dla siebie i przyjaciół - dodaje Edyta Klasa.

Co ważne, bilety na seanse nie będą kosztować więcej niż 5 zł. Chmieleński GOK nawiązał współpracę z siecią Kino za Rogiem, która będzie udostępniać filmy wyświetlane w Chmielnie.

- Ideą projektu Kino za Rogiem jest stworzenie nowej filozofii kina odwołującego się do tęsknoty za kameralną wspólnotą, do pomysłu na kino dla przyjaciół. Naszym zamiarem jest zbudowanie sieci małych kin, tanich w obsłudze i utrzymaniu, ale takich, które zachowują najważniejsze zalety współczesnych kin sieciowych, w szczególności cyfrową jakość obrazu i dźwięku. Kina za Rogiem to przede wszystkim sale multimedialne adaptowane do funkcji małego kina, tworzone w ramach istniejącej infrastruktury publicznej i prywatnej w domach kultury, bibliotekach, szkołach, ośrodkach edukacyjnych i sportowych, remizach strażackich, sanatoriach, klubach czy kawiarniach - tak o projekcie piszą jego realizatorzy.

Starania o utworzenie kina trwały prawie dwa lata.

- Decyzję o przyznaniu pierwszej dotacji na kino otrzymaliśmy jeszcze w 2015 roku. Przyznał nam ją z Instytut Sztuki Filmowej. W czerwcu 2016 roku podpisaliśmy umowę i zakupiliśmy sprzęt, jednak musieliśmy prosić o przesunięcie realizacji projektu ze względu na brak środków, które pozwoliłyby nam w pełni przystosować salę. W listopadzie ubiegłego roku złożyłam wniosek o dotację z programu "Infrastruktura Domów Kultury" realizowanego przez Ministerstwo Kultury. Ku naszej radości tuż przed świętami wielkanocnymi otrzymaliśmy informację o przyznaniu dotacji - informuje Edyta Klasa.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem podczas sezonu letniego, być może już w czerwcu odbędą się pierwsze projekcje.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.